W dniu 23 maja 2023 r. ogłoszono tekst jednolity ustawy 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Oznacza to, że powołując się na przepisy ustawy Karta Nauczyciela trzeba uwzględnić nowy tekst jednolity. Sprawdź, na jaką podstawę programową należy się powoływać.
Pobierz gotową do wydrukowania kartę pracy na 22 maja (Dzień Praw Zwierząt). Poziom trudności zadań na karcie został dostosowany do możliwości 5 i 6-latków.
Już od 1 września 2022 r. nauczyciele przedszkoli będą zobligowani do realizowania godzin dostępności. W tym czasie będą musieli przebywać w przedszkolu i być dostępni dla uczniów i rodziców. W artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące tych godzin. Sprawdź, jak w praktyce będzie wyglądała realizacja nowego obowiązku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Od 1 września 2022 roku w związku z nowelizacja ustawy – Karta Nauczyciela zmienią się zasady zatrudniania nauczycieli szkół i przedszkoli. Kluczowa zmiana dotyczy zatrudniania nauczycieli rozpoczynających pracę w przedszkoli, czyli osób, które nie posiadają stopnia awansu zawodowego, ale mają wymagane przepisami kwalifikacje merytoryczne do pracy w placówce wychowania przedszkolnego. Sprawdź, jak zatrudnić nowego nauczyciela bez stopnia awansu od 1 września.
Kolejną kwestią, jaka ulegnie zmianie na mocy nowelizacji Karty Nauczyciela 2022 będzie zakres zadań wliczanych do czasu pracy. Sprawdź, jakie zadania będą realizowali nauczyciele przedszkoli w ramach czasu pracy w 2022 roku. Dowiedz się, czy za nowe obowiązki nauczyciele otrzymają dodatkowe wynagrodzenie.
Nowelizacja Karty Nauczyciela, którą przygotował resort edukacji, poza dużymi zmianami w awansie zawodowym zakłada także zmiany w zasadach zawierania umów na czas określony w przedszkolach i szkołach. Sprawdź szczegóły tych rozwiązań.
Kilka miesięcy temu resort edukacji wycofał się z projektu zmian w Karcie Nauczyciela, które budziły wiele kontrowersji. Nie odstąpił jednak od nowelizacji tej ustawy i niedawno przygotował nowy projekt zmian. Najwięcej nowości dotyczy przepisów o awansie zawodowym nauczycieli. Poznaj szczegóły nowych rozwiązań prawnych dla nauczycieli przedszkoli.
Żadna z przeprowadzonych nowelizacji Karty Nauczyciela nie przewidywała uchylenia przepisów uprawniających do skorzystania z pomocy zdrowotnej. Nadal pomoc zdrowotna dla nauczycieli może być finansowana z budżetów organów prowadzących przedszkola.
Regulacje dotyczące nakazu pracy na podstawie umowy o pracę wejdą w życie od 1 września 2018 r. Sprawdź czy obowiązek zawarcia umowy o pracę dotyczy także osób prowadzących zajęcia dodatkowe takie rytmika, angielski czy gimnastyka korekcyjna, jeżeli są one prowadzone w wymiarze jednej lub dwóch godzin tygodniowo?
Nowe zasady dokonywania oceny pracy nauczyciela, wydłużenie ścieżki awansu zawodowego, likwidacja większości dodatków socjalnych czy nowe warunki korzystania z urlopów dla poratowania zdrowia to tylko niektóre z planowanych zmian w Karcie Nauczyciela. Sprawdź, jakie zmiany przewiduje ustawodawca.
Nawet przy zatrudnieniu nauczyciela szkoły niepublicznej na podstawie umowy o pracę zgodnie z Kodeksem pracy należy stosować niektóre przepisy Karty Nauczyciela. Zakres stosowania ustawy z Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.) w przedszkolach niepublicznych został określony w art. 91b ust. 2 pkt 1 i 2 Karty Nauczyciela.
Nie każdy nauczyciel może być zatrudniony w przedszkolu na podstawie Karty Nauczyciela. Wyjątkiem są nauczyciele zatrudnieni w celu prowadzenia zajęć w ramach programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej – podstawą zatrudnienia jest dla nich Kodeks pracy. Trzeba jednak pamiętać, że takie zajęcia mogą prowadzić też nauczyciele już zatrudnieni w placówce – do nich zastosowanie ma Karta Nauczyciela.
Regulacje dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia od lat budzą wiele kontrowersji, dlatego już kilkakrotnie zapowiadano gruntowne zmiany w zakresie jego udzielania. W związku z przeprowadzaną obecnie reformą systemu oświaty ponownie zwrócono uwagę na potrzebę nowelizacji Karty Nauczyciela i zaproponowano szereg zmian. Zapoznaj się z propozycjami, które według zapowiedzi mają obowiązywać od 1 września 2018 r.
Projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowym zawiera także sporo zmian w Karcie Nauczyciela, które mają wejść w życie, co do zasady, 1 września 2018 r. Możemy mówić nawet o rewolucji w pragmatyce służbowej nauczycieli. Sprawdź, jakie zmiany przewiduje ustawodawca.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.