Przedszkole niepubliczne organizujące piknik rodzinny musi liczyć się z tym, że jego kosztów nie pokryje z dotacji. Rozliczenie z dotacji wydatków na piknik rodzinny, w którym uczestniczyły osoby niebędące wychowankami przedszkola będzie uznane za wydatek niezgodny z przeznaczeniem. Sprawdź szczegóły.
Z tego artykuły dowiesz się
Sprawdź, jakie składniki wynagrodzenia dyrektora przedszkola niepublicznego, który jest jednocześnie zatrudniony na stanowisku nauczyciela, można sfinansować z dotacji przedszkolnej.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Dowiedz się, czy czasowe nieuczęszczanie dziecka do przedszkola, np. z obawy przed zakażeniem koronawirusem wiąże się z pozbawieniem placówkę dotacji.
Wymianę pokrycia dachowego w budynku przedszkola można rozliczyć z dotacji oświatowej, jeśli będzie to remont tj. przywrócenie stanu poprzedniego dachu poprzez jego naprawdę lub wymianę.
Przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych nie wyłączają drogi sądowej do dochodzenia po stycznia 2018 r. roszczeń dotyczących dotacji przyznawanych niepublicznym
Faktury za prowadzenie zajęć dodatkowych poszerzających podstawę programową oraz za nadzór pedagogiczny dotyczący realizacji i utrwalania treści można opłacić z dotacji, pod warunkiem że odpowiednie zapisy znajdą się w statucie.
Od 1 stycznia 2019 r. dotacja przekazana na kształcenie specjalne może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie z nim związanych, osoba prowadząca przedszkole musi wykazać, że dotacja jest wydatkowana w sposób prawidłowy. Wielu dyrektorów nadal nie ma pewności, w jaki sposób to robić. Sprawdź, co zrobić, jeżeli organ dotujący nie wydał odpowiedniej uchwały.
Regulamin otwartego konkursu ofert oraz kryteria wyboru ofert przedszkoli, które otrzymają dotację w wysokości równej 100% podstawowej kwoty dotacji rada gminy określa w drodze uchwały, uwzględniając konieczność zapewnienia jak najlepszych warunków realizacji wychowania przedszkolnego. Jednak od 1 stycznia 2019 r. regulamin ten musi określać szczególne kwestie. Sprawdź jakie.
Obowiązują już znowelizowane przepisy dotyczące wyboru placówki wychowania przedszkolnego, która będzie otrzymywać dotację, w przypadku, gdy to samo dziecko uczęszcza do dwóch placówek. Sprawdź co się zmieniło i na dopełnienie jakich formalności należy zwracać szczególną uwagę.
Od 1 stycznia 2019 r. będą obowiązywały nowe, restrykcyjne zasady wydatkowania i rozliczania dotacji otrzymywanej na dzieci i uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Sprawdź na czym polegają zmiany i pamiętaj, że popełnienie błędu może narazić przedszkole lub szkołę na obowiązek zwrotu dotacji!
Przepisy dotyczące rozliczania się gmin w przypadku, gdy dziecko korzysta z wychowania przedszkolnego w gminie, której nie jest mieszkańcem powodują, że dla gminy dotującej przedszkole istotne jest ustalenie miejsca zamieszkania tego dziecka. Takie oświadczenie muszą wypełnić rodzice. Dowiedz się, jakie konsekwencje poniesie przedszkole, które mimo wezwania gminy nie dostarczy dokumentu.
Coraz częściej kontrole prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji w przedszkolach niepublicznych przeprowadzane są przez osoby niezatrudnione w urzędzie publicznym. Czy taki audyt faktycznie można zlecić firmie zewnętrznej, która przeprowadzi w placówce niepublicznej kontrolę? Sprawdź, czy dyrektor może uniemożliwić jej pracownikom przeprowadzenie kontroli.
Obowiązująca od 1 stycznia 2018 r. ustawa o finansowaniu zadań oświatowych wprowadza dwa limity wysokości wynagrodzenia osoby fizycznej zatrudnionej w przedszkolu, które może zostać pokryte z dotacji. Mimo że nowe limity już obowiązują, nadal pojawia się wiele wątpliwości zarówno dotyczących wysokości wynagrodzenia, jak i tego, których pracowników przedszkola dotyczą limity.
Początek stycznia to termin rozliczenia rocznych dotacji dla przedszkoli niepublicznych. Jednym z rokrocznie pojawiających się problemów jest kwestia prawidłowości wydatkowania otrzymanych środków. Zachęcamy do sprawdzenia, które wydatki można pokrywać z dotacji oraz upewnienia się, że czy jest rozliczana prawidłowo.
Najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje, że niektóre informacje wymagają udostępnienia, a wniosek musi być rozpatrzony w ściśle określonej formie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakim zakresie do przedszkoli niepublicznych mają zastosowanie regulacje ustawy o dostępie do informacji publicznej.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.