Z webinaru dowiesz się jak przeprowadzić i udokumentować diagnozę gotowości szkolnej. Prowadząca ekspertka – na przykładach z praktyki – wyjaśnia, jak podsumować diagnozę i rozmawiać z rodzicami dzieci o jej wynikach.
Program szkolenia:
Gotowość szkolna to złożone zagadnienie obejmujące wiele aspektów rozwoju dziecka, takich jak możliwości fizyczne, umiejętności społeczne, emocjonalne, poznawcze. Właściwa ocena gotowości szkolnej jest kluczowa dla zapewnienia dziecku optymalnych warunków nauki i rozwoju w szkole podstawowej. W tym procesie niezwykle ważna jest współpraca z rodzicami. Dowiedz się, jak współpracować z rodzicami, aby dokonać rzetelnej oceny dojrzałości szkolnej.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W przypadku dziecka mogącego podjąć naukę w szkole podstawowej w wieku 6 lat, informację tę wydaje się na wniosek rodziców złożony nie później niż do dnia 30 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko może rozpocząć naukę w szkole podstawowej. Pobierz wzór wniosku o wydanie informacji o gotowości szkolnej dla sześciolatka.
Sprawdź, czy niska frekwencja przedszkolaka ma wpływ na obowiązek wydania przez dyrektora przedszkola informacji o gotowości szkolnej dziecka. Dowiedz się, które przepisy zobowiązują takim przypadku do przygotowania diagnozy przedszkolnej. Skorzystaj także ze wskazówek, jakie informacje zamieścić w diagnozie gotowości szkolnej dziecka, które bardzo rzadko uczęszczało na zajęcia do przedszkola.
Rodzice każdego dziecka uczęszczającego do przedszkola muszą do końca kwietnia otrzymać dokument informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. W tym kontekście do roku pojawia się wiele pytań, a jedno z nich dotyczy informacji o gotowości szkolnej dzieci uczących się w domu. O ile przedszkole nie ma obowiązku przygotowania dokumentu dla dzieci objętych edukacją domową, o tyle ma obowiązek sporządzenia jej dla dzieci z orzeczeniem o indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego.
Wszyscy nauczyciele pracujący z dziećmi korzystającymi z wychowania przedszkolnego są zobowiązani do prowadzenia diagnozy i obserwacji. W przypadku dzieci sześcioletnich konieczne jest również opracowanie diagnozy dojrzałości szkolnej, którą przekazuje się do końca kwietnia. W praktyce w przedszkolu przeprowadzana jest także tzw. wstępna diagnoza przedszkolna. W przepisach brak jednak informacji o tym, w jakim terminie należy przekazać rodzicom jej wyniki.
Wiosna to czas podsumowań całorocznej pracy z dziećmi w przedszkolu. Jedną z najważniejszych form jest diagnoza gotowości szkolnej. Przybiera ona specyficzną rolę zwłaszcza wobec dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dowiedz się, czy wobec tej grupy dzieci stosuje się inną formę i przebieg diagnozy. Upewnij się także, czy można zrezygnować z diagnozy gotowości szkolnej, jeżeli rodzice wcześniej podjęli decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego dziecka z orzeczeniem.
Jestem dyrektorem przedszkola niepublicznego, na dwa miesiące muszę wyjechać (urlop bezpłatny), na czas mojej nieobecności organ prowadzący mianuje osobę, która będzie pełniła obowiązki dyrektora przez czas mojej nieobecności. Czy jeżeli będzie to równocześnie nauczyciel zerówki, który przygotowuje diagnozę gotowości szkolnej, którą do końca kwietnia należy oddać rodzicom, czy w miejscu „podpis dyrektora” wystarczy jedynie jego podpis z dopiskiem „ z upoważnienia”, czy też ktoś jeszcze powinien podpisać ten dokument?
Nauczyciele aktualnie opracowują druk gotowości szkolnej dzieci (które idą od września do 1 klasy). Co powinno się znaleźć w punkcie dotyczącym dodatkowych spostrzeżeń o dziecku? Do tej pory pisaliśmy np. „Na podstawie zadań arkusza gotowości szkolnej, który określa dojrzałość szkolną dziecka, chłopiec zdobył łącznie 117 punktów, tym samym jest gotowy do podjęcia obowiązków szkolnych”– teraz dzieci nie robią zadań z arkusza gotowości. Na jakiej podstawie powinna być zrobiona ocena gotowości, aby informacja nie była krzywdząca dla dziecka? Przedszkole pracuje zdalnie. Obserwacje ani hospitacje się nie odbywają. Nauczyciele wysyłają karty pracy dla rodziców (nie pracują w żadnym programie online. Co z obszarami podstawy programowej w przedszkolu, które nie mogą być zrealizowane w formie przesyłanych zajęć – mają być uwzględnione w innych miesiącach czy mimo wszystko np. mamy wpisać teatrzyk dla dziecka albo zajęcia gimnastyczne itp.?
Czy przedszkole niepubliczne może zawrzeć w umowie o pracę z nauczycielem zapis, zgodnie z którym pracownik nie będzie mógł jej wypowiedzieć w miesiącu przygotowania rocznej lub półrocznej karty obserwacji dziecka bądź gotowości szkolnej?
Dokument, który przedszkola, oddziały przedszkolne i inne formy wychowania przedszkolnego przekazują rodzicom do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek lub może rozpocząć naukę w szkole podstawowej powstaje na podstawie dokumentacji prowadzonych obserwacji pedagogicznych. Sprawdź, czy w przypadku przeniesienia dziecka w trakcie roku do innego przedszkola lub do szkolnej zerówki placówka ma obowiązek przekazać wstępną diagnozę do nowej placówki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Diagnozowanie i obserwowanie dzieci przez cały okres ich pobytu w przedszkolu, a w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej objęcie ich diagnozą przedszkolną jest zadaniem nauczycieli. Za przeprowadzenie diagnozy przedszkolnej wszystkich dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu i wydanie ich rodzicom informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole odpowiedzialny jest dyrektor przedszkola. Sprawdź, czy Ty i Twoja kadra jesteście odpowiednio przygotowani do realizacji tego zadania.
Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego opracowanie diagnozy dojrzałości szkolnej dotyczy dzieci, które w danym roku mają rozpocząć naukę w szkole. Oznacza to, że diagnoza ta dotyczy nie tylko sześciolatków, które w danym roku szkolnym realizują obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.