17. Wypłata świadczenia na start

Michał Kowalski

Data aktualizacji dokumentu: 18 lipca 2023
Wypłata świadczenia na start

Nauczyciel pracował w przedszkolu prywatnym od 1 września 2022 do 30 kwietnia 2023 r. Jest nauczycielem z licencjatem, to było jego pierwsze zatrudnienie. Od 1 maja 2023 r. zatrudniłam nauczyciela w przedszkolu samorządowym. Czy mam obowiązek wypłacić mu świadczenie na start i do kiedy trzeba to zrobić?

Tak, należy wypłacić nauczycielowi świadczenie na start. Warunkiem rozpoczęcia przygotowania do zawodu jest zatrudnienie:

zgodnie z kwalifikacjami,

w wymiarze minimum 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.

Jeżeli nauczyciel spełnia te warunki, to rozpocznie przygotowanie do zawodu w pierwszym dniu zatrudnienia. W takim przypadku należy mu wypłacić świadczenie na start. Wypłaca się je w ciągu 30 dni od dnia nawiązania stosunku pracy. Nie ma natomiast znaczenia wcześniejsze zatrudnienie, ponieważ nauczyciel w przedszkolu niepublicznym nie mógł otrzymać świadczenia na start.

Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Radca prawny, redaktor Portalu Oświatowego. Specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego. Prowadzi kancelarię, w ramach której udziela pomocy prawnej zarówno nauczycielom, jak i dyrektorom i innym pracownikom szkół. Od kilku lat współpracuje ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.