Nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego, który odbywa przygotowanie do zawodu i jest zatrudniony w przedszkolu publicznym, powinien otrzymać tzw. świadczenie na start. Świadczenie to należy wypłacić również wtedy, gdy nauczyciel został zatrudniony w trakcie roku szkolnego – odbywanie przygotowania do zawodu można bowiem rozpocząć w każdym czasie. Sprawdzamy, czy świadczenie w wysokości 1000 zł przysługuje również nauczycielom, którzy przed zatrudnieniem w przedszkolu publicznym pracowali w placówce niepublicznej.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Brak przygotowania pedagogicznego nie oznacza, że nauczyciel nie wchodzi na ścieżkę awansu zawodowego i nie rozpoczyna przygotowania do zawodu nauczyciela. Jeżeli natomiast rozpoczyna przygotowanie do zawodu nauczyciela, to należy wypłacić mu dodatek na start.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczyciel pracował w przedszkolu prywatnym od 1 września 2022 do 30 kwietnia 2023 r. Jest nauczycielem z licencjatem, to było jego pierwsze zatrudnienie. Od 1 maja 2023 r. zatrudniłam nauczyciela w przedszkolu samorządowym. Czy mam obowiązek wypłacić mu świadczenie na start i do kiedy trzeba to zrobić?
Nauczyciel odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1.000 zł. Świadczenie to jest wypłacane w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania. Należy jednak pamiętać, że przepis ten ma zastosowanie tylko do przedszkoli publicznych. Dowiedz się, czy możliwe jest wypłacanie świadczenia na start w przedszkolu niepublicznym.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.