Czy frekwencja wpływa na wydanie informacji o gotowości szkolnej dziecka?

Marta Wysocka

Data aktualizacji dokumentu: 3 marca 2023
Frekwencja nie wpływa na wydanie informacji o gotowości szkolnej

Sprawdź, czy niska frekwencja przedszkolaka ma wpływ na obowiązek wydania przez dyrektora przedszkola informacji o gotowości szkolnej dziecka. Dowiedz się, które przepisy zobowiązują takim przypadku do przygotowania diagnozy przedszkolnej. Skorzystaj także ze wskazówek, jakie informacje zamieścić w diagnozie gotowości szkolnej dziecka, które bardzo rzadko uczęszczało na zajęcia do przedszkola.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Czy dziecko z bardzo niską frekwencją otrzymuje informację o gotowości szkolnej?
  • Czy dyrektor przedszkola może odmówić wydania informacji o gotowości szkolnej dla dziecka?
  • Co wpisać w informacji o gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej, jeżeli dziecko miało wysoką absencję?

Obowiązek wydania informacji o gotowości szkolnej

Dyrektor publicznego i niepublicznego przedszkola, szkoły podstawowej, w której zorganizowano oddział przedszkolny, albo osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego, wydaje rodzicom dziecka spełniającego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.

Przepisy prawa oświatowego nie przewidują możliwości niewydania gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej ze względu na częstą absencję (§ 3 ust. 7 rozporządzenia MEN z 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków).

Żadne przepisy prawa oświatowego nie przewidują konsekwencji dla dziecka realizującego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego z powodu frekwencji poniżej 50%. To oznacza, że absencja dziecka nie może spowodować niewydania informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.

PUNKTY PRZEDSZKOLNE

Porada dotyczy także innych form wychowania przedszkolnego, w tym punktów przedszkolnych.

W informacji o gotowości szkolnej warto wskazać skutki niskiej frekwencji

Przekazując rodzicowi informację, dyrektor/wychowawca przedszkola powinien zwrócić uwagę na trudności dziecka, w tym spowodowane nieobecnościami na zajęciach. Nawet jeżeli nieobecności były usprawiedliwione i uzasadnione, np. ze względu na częste choroby ważne jest wskazanie skutków nierealizowania podstawy programowej.

Kiedy mamy do czynienia z niespełnianiem obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego?

W przypadku nieuzasadnionego i nieusprawiedliwionego zaprzestania uczestniczenia przez dziecko objęte rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym w realizacji zadań przedszkola, dyrektor przedszkola powinien powiadomić dyrektora publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o niespełnianiu przez dziecko obowiązku, o którym mowa w art. 31 ust. 4 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.

Z niespełnianiem obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego mamy do czynienia w przypadku, gdy nieusprawiedliwiona nieobecność w ciągu jednego miesiąca wynosi co najmniej 50% zajęć (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).

Czy nauczyciel może odmówić usprawiedliwienia nieobecności?

W tym miejscu należy nadmienić, że nieobecności nieusprawiedliwione to nie tylko te, których rodzic nie usprawiedliwił, ale też takie, w przypadku których usprawiedliwienie rodzica budzi wątpliwości.

Zapamiętaj!

W razie zaniechania wypełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego – na rodziców/prawnych opiekunów dziecka nakładana jest grzywna. Grzywna nakładana może być wielokrotnie, z tego samego tytułu, w tej samej lub wyższej kwocie – aż do osiągnięcia pożądanego skutku. Jednorazowo grzywna nie może przekroczyć 10.000 zł, a łączna kwota grzywien – 50.000 zł. W praktyce jednak kwoty te nie osiągają górnych granic i są rzędu kilkuset złotych.

Jeżeli dyrektor lub nauczyciel ma zastrzeżenia do przedstawianych próśb o usprawiedliwienie nieobecności albo podstawy do twierdzenia, że nieobecności świadczą o lekceważeniu przez rodziców obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, to nie powinien ich usprawiedliwiać. W takim przypadku należy przeprowadzić rozmowę z rodzicami dziecka w celu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących nieobecności i podjęciu kroków w celu przeciwdziałania takim sytuacjom w przyszłości.

Jeżeli rozmowa nie przynosi skutków, należy zawiadomić dyrektora szkoły podstawowej o niespełnianiu obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego – zob. przykładową procedurę postępowania w tej sprawie.

W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH

Porada dotyczy także przedszkoli niepublicznych.

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.