
- Data: 13.01.2023
Stacjonarne czy zdalne zebranie z rodzicami? Zasady na nowy rok szkolny
Pandemia przyzwyczaiła nas do tego, że wiele spraw wymagających osobistego kontaktu, można załatwić zdalnie. W przypadku przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego na popularności zyskały zdalne zebrania z rodzicami. Okazuje się jednak, że przepisy nie wskazują takiej możliwości. Sprawdź, czy zebrania oraz spotkania z rodzicami w roku szkolnym 2022/2023 można prowadzić z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

- Data: 11.01.2023
Innowacja pedagogiczna w przedszkolu – czy wymagana jest uchwała rady pedagogicznej?
Podejmowanie przez nauczyciela działań innowacyjnych jest istotne zarówno w kontekście uzyskiwania stopni awansu zawodowego, jak i oceny pracy nauczyciela. Powszechnie przyjmuje się więc, że nauczycieli realizują tzw. innowacje pedagogiczne. Co jednak ważne – nie ma przepisów wskazujących na konieczność podjęcia uchwały rady pedagogicznej w sprawie wdrażania innowacji pedagogicznej w przedszkolu.

- Data: 10.01.2023
Dowóz dziecka niepełnosprawnego do przedszkola niepublicznego w czasie ferii
Obowiązkiem gminy jest zapewnienie dzieciom z niepełnosprawnością w wieku pięciu i sześciu lat oraz dzieciom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego. Dowóz zwykle organizowany jest w ten sposób, by jednocześnie dowozić do szkół dzieci realizujące obowiązek szkolny. A co w czasie ferii? Czy gmina może zawiesić dowożenie dziecka do przedszkola w czasie ferii zimowych?

- Data: 09.01.2023
Odmowa wykonania polecenia służbowego przez pomoc nauczyciela
Pomoc nauczyciela jest pracownikiem niepedagogicznym, do którego nie mają zastosowania przepisy Karty Nauczyciela. Zakres zadań pomocy nauczyciela w przedszkolu określa więc dyrektor. Zdarza się, że osoba zatrudniona na tym stanowisku odmawia wykonywania niektórych poleceń powołując się na swój stan zdrowia. Czy ma do tego prawo? Sprawdź, kiedy możliwa jest odmowa wykonania polecenia przez pomoc nauczyciela.

- Data: 05.01.2023
Zmniejszenie liczby dzieci w oddziale przedszkola, gdy uczęszcza do niego dziecko z orzeczeniem
Liczba dzieci w oddziale przedszkolnym w przedszkolu ogólnodostępnym, co do zasady, nie powinna przekraczać 25 osób. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do oddziału zostały przyjęte dzieci uchodźców z Ukrainy. O ile jednak dyrektor nie może zwiększyć limitu, o tye pojawia się pytanie – czy możliwe jest zmniejszenie liczby dzieci w oddziale, do którego uczęszcza dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego?

- Data: 04.01.2023
Urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej nauczyciela – czy dyrektor przedszkola musi go udzielić?
Nauczyciel zatrudniony w przedszkolu może wystąpić do dyrektora z wnioskiem o udzielenie urlopu na przygotowanie rozprawy doktorskiej lub na przygotowanie się do obrony. Może również wnioskować na zwolnienie d pracy na obronę rozprawy doktorskiej. Czy dyrektor szkoły musi się zgodzić na udzielenie pracownikowi tego urlopu? Jaka jest podstawa prawna?

- Data: 03.01.2023
Przygotowanie do posługiwania się językiem obcym w przedszkolu – osłuchiwanie się z językiem obcym
W odniesieniu do dzieci w wieku przedszkolnym przygotowania do posługiwania się językiem obcym nowożytnym polegają na rozwijaniu ich ciekawości względem języków obcych oraz na poznawaniu innych kultur. Realizacja powyższych założeń powinna opierać się na kształtowaniu sprawności rozumienia ze słuchu oraz na nauce słownictwa. Najważniejszą formą pracy z dziećmi w tym zakresie mają natomiast być wszelkiego rodzaju zabawy i gry. W jaki sposób połączyć zabawę z nauką języka obcego w przedszkolu? Jakie podejście metodyczne i formy pracy są zalecane w edukacji przedszkolnej oraz jakimi zasadami powinni kierować się nauczyciele języków obcych dzieci w wieku przedszkolnym? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące praktycznych aspektów przygotowania dzieci do posługiwania się językiem obcym.

- Data: 02.01.2023
Skrócenie czasu trwania zajęć specjalistycznych – czy i w jakich przypadkach jest możliwe
Organizacja wsparcia dla dziecka w przedszkolu powinna wynikać z realnych potrzeb dziecka oraz uwzględniać jego możliwości psychofizyczne. Jeżeli jest to wskazane, ustaloną pulę godzin zajęć należy zwiększyć – czy można ją także ograniczyć? Kto i na jakiej podstawie podejmuje ostateczną decyzję o skróceniu zajęć specjalistycznych i rewalidacyjnych?
Aktualny numer
