Świadczenie na start dla nauczyciela w przedszkolu niepublicznym – czy można je wypłacać

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Data aktualizacji dokumentu: 22 kwietnia 2023
Świadczenie na start dla nauczyciela w przedszkolu niepublicznym – czy można je wypłacać? 

Nauczyciel odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1.000 zł. Świadczenie to jest wypłacane w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania. Należy jednak pamiętać, że przepis ten ma zastosowanie tylko do przedszkoli publicznych. Dowiedz się, czy możliwe jest wypłacanie świadczenia na start w przedszkolu niepublicznym.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Dlaczego nauczyciel zatrudniony w przedszkolu niepublicznym nie otrzymuje świadczenia na start?
  • Czy przedszkole niepubliczne może wypłacać nauczycielom świadczenie na start?

Jednorazowe świadczenie na start dla nauczyciela w przedszkolu publicznym 

Zgodnie z art. 53a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, nauczyciel odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1.000 zł. Takie świadczenie nauczyciel może otrzymać nie więcej niż raz w okresie całego zatrudnienia. Świadczenie jest wypłacane w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela. Dodatku na start nie otrzyma nauczyciel, który uzyskał już stopień awansu zawodowego. 

Obowiązek wypłacenia nauczycielowi początkującemu świadczenia na start odnosi się jednak wyłącznie do przedszkoli publicznych.

Dlaczego nauczyciel zatrudniony w przedszkolu niepublicznym nie otrzymuje dodatku na start?

Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela ma zastosowanie do przedszkoli niepublicznych w ograniczonym zakresie. Katalog przepisów stosowanych do nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach prowadzonych przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego został określony w art. 91b ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy. Wśród wymienionych przepisów nie ma art. 53a, a to oznacza, że nie odnosi się on do nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach niepublicznych.

Zapamiętaj!

Co do zasady w przedszkolach niepublicznych nauczyciele nie otrzymują świadczenia na start.

PUNKTY PRZEDSZKOLNE

Porada ma zastosowanie również do niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego, w tym także punktów przedszkolnych.

Czy przedszkole niepubliczne może wypłacać nauczycielom świadczenie na start?

To, że przepisy prawa nie nakładają na przedszkola obowiązku wypłacania świadczenia na start, nie oznacza, że nie może by ono wypłacane. Prawo do świadczenia może wynikać z postanowień:

  • umowy o pracę,
  • statutu przedszkola,
  • regulaminu wynagradzania
  • zakładających stosowanie ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela w szerszym zakresie, niż wynika to z art. 91b ust. 2 pkt 1 i 3 ww. ustawy.
Autor: Marta Wysocka prawnik, specjalistka z zakresu prawa oświatowego
Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.
Numer 129 Kwiecień/Maj 2024 r.
Dodano: 23.04.2024

Numer 129 Kwiecień/Maj 2024 r.

Pokaż listę wydań

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin