Zasady, na jakich odbywa się awans zawodowy w przedszkolu niepublicznym
Przedszkole niepubliczne ma obowiązek stosować art. 6a Karty Nauczyciela (ocena pracy) do wszystkich nauczycieli zatrudnionych w placówce oraz przepisy o awansie zawodowym do nauczycieli zatrudnionych w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są obowiązki dyrektora Ocena pracy nauczyciela |
Zakres stosowania przepisów Karty Nauczyciela w przedszkolu niepublicznym (o którym mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. b Karty Nauczyciela) określa art. 91b Karty Nauczyciela. W przedszkolach tych zastosowanie mają następujące przepisy:
· art. 6, art. 6a, art. 9, art. 11a, art. 26, art. 63 i art. 75–85z – bez względu na wymiar zatrudnienia nauczyciela;
· art. 9a–9i, art. 22 ust. 3 i 4, art. 49 ust. 1 pkt 2 i 3, art. 51, art. 70a ust. 4 i 7 i art. 88 oraz przepisy wydane na podstawie art. 70a ust. 9 – do nauczycieli zatrudnionych w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora (art. 91b ust. 2 pkt 1 i pkt 4 Karty Nauczyciela).
Jakie są obowiązki dyrektora
Oznacza to m.in., że nauczyciele bez stopnia awansu zawodowego zatrudnieni w przedszkolu niepublicznym w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z kwalifikacjami odbywają przygotowanie do zawodu nauczyciela, co wiąże się dla dyrektora placówki z obowiązkiem przydzielenia im mentora. W przedszkolu niepublicznym mentorem może być nauczyciel mianowany lub dyplomowany, w tym także zajmujący stanowisko kierownicze (o ile ma jeden z ww. stopni awansu zawodowego) (art. 9ca ust. 11 Karty Nauczyciela).
Nauczyciele bez stopnia awansu zawodowego zatrudnieni w przedszkolu niepublicznym odbywają przygotowanie do zawodu nauczyciela. Obowiązkiem dyrektora przedszkola jest przydzielenie im mentora. Jeżeli nauczyciele byli zatrudnieni w szkole/przedszkolu przed 1 września 2022 r. w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z kwalifikacjami, okres ten (nie więcej niż 3 lata lub 2 lata, o czym jest mowa wyżej) wlicza się do okresu przygotowania do zawodu nauczyciela, z wyłączeniem nieobecności trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni.
Ocena pracy nauczyciela
Wszyscy nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu niepublicznym podlegają ocenie pracy. Obowiązkowa ocena pracy dotyczy nauczycieli odbywających przygotowanie do zawodu nauczyciela. Dyrektor szkoły dokonuje oceny pracy nauczyciela początkującego w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, a w przypadkach, o których mowa w art. 9fa ust. 11 i 13 oraz art. 9g ust. 7b – także w ostatnim roku odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela (art. 6a ust. 1da Karty Nauczyciela).
Należy podkreślić, że w przedszkolu niepublicznym nauczyciel nie poniesie negatywnych skutków nieuzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Niezależnie od swojej woli rozpoczyna jednak okres przygotowania do zawodu nauczyciela. Jeżeli uzyska negatywną ocenę pracy w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela (a dokonanie oceny pracy w tym okresie jest obowiązkiem dyrektora), nie będzie mógł być ponownie zatrudniony w tym samym przedszkolu do czasu uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego (art. 9ca ust. 12 Karty Nauczyciela).
PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNE
Pracownik obsługi, odchodząc na emeryturę z końcem sierpnia, poprosił o wypłatę trzynastki za dany rok kalendarzowy w dniu ustania zatrudnienia. Prawo do trzynastki i jej wysokość wydawały się pewne. Pracownik został jednak ponownie zatrudniony w grudniu na zastępstwo. Niestety stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, co sprawiło, że utracił prawo do trzynastki za dany rok kalendarzowy. |