Czy w okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień) przedszkole publiczne zobowiązane jest do prowadzenia zajęć specjalistycznych (terapia logopedyczna, pedagogiczna, psychologiczna) oraz zajęć wynikających z orzeczeń (rewalidacja)?
Brak specjalisty posiadającego kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej i bez przygotowania pedagogicznego uniemożliwi prowadzenie zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu niepublicznym. W tym przypadku nie mają bowiem zastosowania przepisy o zatrudnieniu za zgodą kuratora oświaty.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W niektórych przedszkolach w okresie wakacyjnym obowiązuje inna organizacja pracy niż w pozostałych miesiącach roku szkolnego. Jest to uzasadnione mniejszą liczbą dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego. Należy jednak pamiętać, że w tym czasie w przedszkolu nadal należy organizować zajęcia rewalidacyjne oraz zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Zajęcia logopedyczne w przedszkolu mogą być prowadzone jako godziny zajęć rewalidacyjnych lub jako godziny zajęć specjalistycznych. Od tego, z którym rodzajem zajęć mamy do czynienia zależał będzie czas ich trwania. Sprawdź, ile trwają zajęcia logopedyczne w ramach kształcenia specjalnego, a ile ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Organizacja wczesnego wspomagania rozwoju dziecka zakłada prowadzenie od 4 do 8 godzin zajęć wwr miesięcznie. Niezależnie od tych zajęć dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ma prawo uczestniczyć w zajęciach rewalidacyjnych. Sprawdź, czy zajęcia wwr rewalidacyjne są prowadzone z jednej puli godzin przyznanych przez organ prowadzący. Dowiedz się, jak powinien wyglądać podział zajęć wwr i rewalidacyjnych pomiędzy specjalistów.
Dla dzieci z niepełnosprawnością, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, organizuje się zajęcia rewalidacyjne. Zajęcia te prowadzi się niezależnie od form wsparcia udzielanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Trzeba pamiętać, że udział dziecka w zajęciach z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie zwalnia przedszkola z obowiązku realizacji zaleceń z orzeczenia. Podstawę prawną organizacji zajęć rewalidacyjnych stanowi bowiem odrębne rozporządzenie.
W odniesieniu do dzieci i młodzieży będących uczniami szkół minimalny tygodniowy wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych jest określony w rozporządzeniu. Niestety, analogicznych przepisów nie przewidziano dla przedszkoli. Sprawdź, na jakiej podstawie ustalić, jaka liczba godzin zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu będzie właściwa.
Dowiedz się, kto ma uprawnienia by prowadzić zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu ukierunkowane na rozwój motoryki dużej i małej i koordynację wzrokowo ruchową z dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność ruchową w tym afazję.
Zajęcia rewalidacyjne mogą prowadzić zatrudnieni w przedszkolu specjaliści albo pozostali nauczyciele, jeśli posiadają do tego odpowiednie kwalifikacje. A co, jeżeli nauczyciel rozpoczął już odpowiednie studia, ale nie posiada jeszcze dyplomu? Sprawdź, czy nauczyciel w trakcie studiów może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu.
W tym artykule przypominamy, ile powinny trwać zajęcia z religii i zajęcia rewalidacyjne w roku szkolnym 2021/2022 w zależności od wieku dzieci uczęszczających do grupy przedszkolnej.
Sprawdź, czy osoba z przygotowaniem w zakresie arteterapii może prowadzić zajęcia rewalidacyjne z dziećmi niepełnosprawnymi, w tym z afazją.
Sprawdź, ile godzin zajęć rewalidacyjnych powinno mieć dziecko z orzeczeniem w przedszkolu oraz jaki powinien być czas trwania tych zajęć.
Przyjęcie do przedszkola dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nakłada na placówkę obowiązek organizowania zajęć zgodnie z zaleceniami poradni psychologiczno-pedagogicznej. Przedszkole nie ma jednak możliwości zlecenia realizacji tych zajęć zewnętrznemu ośrodkowi.
Zajęcia rewalidacyjne i zajęcia specjalistyczne to dwie różne formy wsparcia dziecka realizowane w oparciu na różne podstawy prawne. Sprawdź, jakie są różnice pomiędzy tymi zajęciami.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.