Nauczyciele prowadzący zajęcia z dziećmi objętymi kształceniem specjalnym mają obowiązek prowadzenia dokumentacji, z której wynika realizowanie zadań przedszkola w tym zakresie. W przypadku zajęć rewalidacyjnych prowadzone są dzienniki zajęć rewalidacyjnych. Sprawdź szczegóły.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Rodzaj zajęć rewalidacyjnych, ich forma i wymiar muszą odpowiadać indywidualnym potrzebom rozwojowym i edukacyjnym dziecka z niepełnosprawnością. Organizacja zajęć musi być ponadto dostosowana do jego możliwości psychofizycznych. Czy zawsze powinny być organizowane indywidualnie? Coraz częściej przedszkola rozważają organizowanie wspólnych zajęć rewalidacyjnych. Sprawdź, na jakie rozwiązania pozwalają przepisy. Czy rewalidacja co do zasady zawsze musi być indywidualna?
Często popełnianym błędem jest zaliczanie zajęć rewalidacyjnych i zajęć rewalidacyjno-wychowawczych do tego samego rodzaju form pomocy udzielanej uczniom. Tymczasem podstawa prawa i zasady organizacji tych zajęć są odmienne. Sprawdź, na czym polegają różnice pomiędzy zajęciami rewalidacyjnymi a zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi i komu dedykowane są te dwie formy zajęć.
Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego w przedszkolu w wymiarze 20 godzin tygodniowo nie oznacza, że na prowadzenie zajęć rewalidacyjnych trzeba przydzielić mu dodatkowe godziny. To czy zajęcia rewalidacyjne będą prowadzone w ramach pensum, zależy od potrzeb dziecka. Jeżeli nie ma konieczności, aby nauczyciel towarzyszył dziecku na zajęciach przez 20 godzin w tygodniu, to zajęcia rewalidacyjne może prowadzić w ramach tego wymiaru godzin.
Do głównych zadań wychowania przedszkolnego, obok funkcji opiekuńczej, należy wsparcie dzieci w ich rozwoju zarówno psychofizycznym, jak i intelektualnym. W trosce o część dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi przepisy obligują przedszkole do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych. Poznaj zasady organizacji tych zajęć i różne metody oraz techniki pracy z dziećmi objętymi rewalidacją.
Dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ma prawo do uczestniczenia w zajęciach rewalidacyjnych. Nie ma przy tym znaczenia to, że w przedszkolu równolegle organizowane jest dla niego wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Zajęcia WWRD nie wykluczają jednoczesnego uczęszczania na rewalidację oraz korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Z przepisów prawa oświatowego nie wynika obowiązek przekazywania rodzicom kopii programu zajęć rewalidacyjnych. Nie oznacza to jednak, że przedszkole nie powinno wydać takiej dokumentacji, jeżeli rodzice dziecka zgłaszają taką potrzebę. Co więcej – dokładna znajomość programu z dzieckiem może zwiększyć skuteczność podejmowanych działań. Sprawdź szczegóły.
Zdarza się, że w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego zamieszczane jest zalecenie objęcia dziecka treningiem umiejętności społecznych. Pojawia się jednak pytanie, czy takie zajęcia mogą być realizowane w ramach zajęć rewalidacyjnych. W artykule wyjaśniamy, kiedy możliwe jest zorganizowanie zajęć TUS w ramach zajęć rewalidacyjnych dla dzieci z niepełnosprawnością.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zapewnienie dziecku zajęć rewalidacyjnych jest obowiązkowe. Dyrektor, po otrzymaniu orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego nie może bowiem ich odmówić, Co więcej, zajęcia trzeba zorganizować nawet, jeżeli w przedszkolu w danym momencie nie zatrudnia się nauczyciela posiadającego kwalifikacje do ich prowadzenia. A co, jeżeli rodzice nie chcą, aby ich dziecko korzystało z rewalidacji w przedszkolu? Czy mogą wypisać je z tych zajęć?
Zajęcia rewalidacyjne są organizowane dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Ich głównym celem jest wsparcie rozwoju dziecka w obszarach, w których napotyka on trudności wynikające z niepełnosprawności. Czy pomieszczenia, w których prowadzone są zajęcia rewalidacyjne muszą spełniać określone przepisami warunki? Dowiedz się, jakie wymagania muszą spełniać pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia rewalidacyjne w przedszkolu.
Przedszkole ma obowiązek organizowania i realizowania zajęć rewalidacyjnych dla dzieci posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Duże wątpliwości budzi jednak to, w której części dnia należy je prowadzić. Czy zajęcia rewalidacyjne można zaplanować w czasie realizacji podstawy programowej?
Dostarczenie do przedszkola orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego nie oznacza, że dziecko nie może przebywać na terenie przedszkola. Jeżeli stan zdrowia dziecka na to pozwala, może uczęszczać do przedszkola nie tylko na zajęcia integrujące z innymi dziećmi, ale również na zajęcia rewalidacyjne i zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Przepisy prawa oświatowego nie zabraniają organizowania zajęć rewalidacyjnych w grupie, jeżeli takie ich prowadzenie odpowiada potrzebom dzieci. Należy pamiętać, że takie zajęcia muszą być odpowiednio dokumentowane w dzienniku innych zajęć. W przypadku grupowych zajęć rewalidacyjnych prowadzi się jeden, wspólny dziennik dla całej grupy.
Przeczytaj również:
Opracowanie programu zajęć rewalidacyjnych ma na celu usystematyzowanie założeń dotyczących rewalidacji. W programie zajęć rewalidacyjnych określa się tematy i cele planowanych zajęć, aby w przyszłości móc dokonać oceny ich skuteczności. Co jednak ważne, przepisy prawa oświatowego nie zawierają wytycznych dotyczących opracowania takiego programu, Budzi to wątpliwości, ponieważ niektórzy nauczyciele, traktując program jako załącznik do IPET, opracowują go na cały etap edukacyjny. Czy jest to doby kierunek działania?
Żadne przepisy prawa oświatowego nie wskazują, że zajęcia rewalidacyjne muszą mieć charakter zajęć indywidualnych. To oznacza, że można organizować grupowe zajęcia rewalidacyjne dla przedszkolaków z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Istotne jest jednak, aby łączenie dzieci w grupy było uzasadnione potrzebami dzieci.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.