Przepisy prawa oświatowego nie określają zasad organizacji zajęć rewalidacyjnych, nie wskazują, w jakiej formie powinny być organizowane – czy powinny być prowadzone indywidualnie, czy zespołowo. W przypadku przedszkoli nie określają także wymiaru tych godzin, o czym w praktyce decyduje organ prowadzący.
Sprawdź, czy nauczyciel wspierający w przedszkolu, który jest w trakcie podyplomowych studiów na kierunku oligofrenopedagogika, może prowadzić zajęcia rewalidacyjne z wychowankami z niepełnosprawnością intelektualną.
Indywidualne zajęcia z logopedą mogą odbywać się wyłącznie po godzinach przeznaczonych na realizację podstawy programowej. Jeśli jest ona realizowana w godzinach od 8 do 13, zajęcia specjalistyczne i rewalidacyjne – w tym m.in. terapia logopedyczna, powinny być realizowane wczesnym rankiem lub po południu.
W tym roku szkolnym wizytatorzy kuratorium skontrolują przedszkola pod kątem prawidłowości organizacji zajęć rewalidacyjnych. Ominie to jednak przedszkola niepubliczne, które mimo braku kontroli i tak muszą stosować przepisy o pomocy psychologiczno-pedagogicznej i zapewnić realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.