Ustalając prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia analizujemy cały okres zatrudnienia w jednostkach oświatowych publicznych w wymiarze co najmniej połowy etatu i sprawdzamy czy w tym okresie nauczyciel legitymuje się okresem co najmniej 7 lat pracy. Oznacza to, że od ogólnego stażu pracy odejmujemy nieobecności z powodu choroby i urlopu innego niż urlop wypoczynkowy trwające łącznie dłużej niż 7 miesięcy. Sprawdź, jak w praktyce ustalić, czy nauczyciel ma prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Urlop dla poratowania zdrowia a emerytura - co co chodzi? Otóż od 1 września 2024 r. obowiązują przepisy, umożliwiające nauczycielom korzystanie z uprawnień emerytalnych bez względu na wiek (tzw. emerytury stażowe). Wejście w życie emerytur stażowych wpływa również na uprawnienia nauczycieli w zakresie korzystania z urlopów dla poratowania zdrowia. Sprawdź czy wcześniejsza emerytura nauczyciela daje możliwość korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Urlop dla poratowania zdrowia a emerytura - o co chodzi.
Z tego artykułu dowiesz się, czy przedszkole ma obowiązek zwrócić nauczycielowi koszty przejazdu na badania do lekarza w związku z urlopem zdrowotnym.
Jak wiadomo, przy liczeniu niektórych terminów związanych ze stosunkiem pracy nauczycieli stosujemy przepisy Kodeksu cywilnego. Czy odnosi się to także do urlopu dla poratowania zdrowia? Sprawdzamy to dla Ciebie.
Przepisy nie wskazują minimalnego czasu trwania urlopu dla poratowania zdrowia, dlatego nie ma przeszkód, aby został on udzielony tylko na kilka tygodni. Po otrzymaniu orzeczenia o potrzebie udzielenia tego urlopu należy jednak upewnić się, że nauczyciel jest uprawniony do skorzystania z niego.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.