Zawierając z pracownikami i nauczycielami przedszkola umowy o pracę na czas określony dyrektor musi pamiętać o dwóch różnych limitach i wyjątkach, które pozwalają na zawieranie umów na znacznie dłuższe okresy bez konsekwencji przekształcenia takiej umowy w zatrudnienie na czas nieokreślony. Nie ryzykuj sprawą w sądzie pracy. Już dziś poznaj zasady zgodnego z prawem zawierania umów terminowych w przedszkolu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Od 1 września 2019 r. nauczyciele przedszkoli publicznych mogą być zatrudniani na czas określony trwający maksymalnie 36 miesięcy. Nie stoi to jednak na przeszkodzie zawarciu w tym roku szkolnym za nauczycielem kilkuletniej umowy terminowej, a o tym, co się z nią stanie po 36 miesiącach, piszemy dalej.
Umowa na czas określony zawierana zgodnie z organizacją nauczania będzie mogła trwać maksymalnie 36 miesięcy, po tym okresie zaś ulegnie przekształceniu w stosunek pracy na czas nieokreślony. Takie rozwiązanie przewiduje najnowszy projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, który trafił do konsultacji i uzgodnień. Poza limitem będą jednak 3 rodzaje umów terminowych.
Nie ma już wątpliwości co do tego, czy przedłużenie umowy z pracownicą w ciąży do dnia porodu skutkuje przekształceniem się umowy o pracę na czas określony w umowę bezterminową, jeżeli czas jej trwania w wyniku przedłużenia przekroczy limit umów terminowych.
Nie ma prawnego limitu nieobecności nauczyciela uzasadniającego zatrudnienie innej osoby w zastępstwie. Wobec tego, po jakim czasie za nieobecnego nauczyciela przebywającego na długotrwałym zwolnieniu lekarskim można zatrudnić innego nauczyciela na zastępstwo?
Nie wszyscy wiedzą, że treść umowy na zastępstwo można modyfikować. Najczęściej przydaje się to w sytuacji, gdy dyrektor chce zmienić zapis o osobie, którą zastępuje pracownik zatrudniony na czas określony, ale nie tylko. Poznaj zasady zawierania oraz modyfikowania umów terminowych zawieranych z powodu nieobecności nauczyciela.
Już wkrótce umowy terminowe będzie można zawierać na okres do 33 miesięcy, a czwarta taka umowa będzie musiała być zawarta na czas nieokreślony. Ponadto w przypadku umów na czas określony i na zastępstwo wydłużony zostanie okres wypowiedzenia, który wyniesie tyle samo, co przy umowach bezterminowych.
Pracownice zatrudnione zarówno na czas określony, jak i na zastępstwo mogą mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego. Dyrektor powinien sprawdzić, jakie dokumenty musi wysłać do ZUS w związku ustaniem zatrudnienia, tak aby pracownica otrzymała przysługujący zasiłek.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.