Początek roku kalendarzowego to czas ustalania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników przedszkoli. Nie wszyscy jednak otrzymają to świadczenie. Poznaj 10 zasad ustalania prawa do trzynastki w przedszkolu i dowiedz się m.in., co w praktyce oznacza zatrudnienie nauczyciela zgodnie z organizacją pracy przedszkola, jak liczyć okres efektywnie przepracowany w danym roku kalendarzowym, kiedy pracownicy przedszkoli niepublicznych mogą otrzymać trzynastkę oraz jakie składniki wynagrodzenia nauczycieli i pracowników niepedagogicznych wliczane są do podstawy trzynastki.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Pobierz wzory:
Nauczyciel zatrudniony w publicznym przedszkolu nabywa prawo do trzynastki po przepracowaniu w danym roku co najmniej 6 miesięcy. Istnieje jednak szereg wyjątków, które zwalniają nauczyciela z wymogu przepracowania takiego okresu. Gdy nauczyciel nabędzie prawo do trzynastki za dany rok możesz na piśmie poinformować go o jej wysokości. Pobierz przykładowy wzór informacji o wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego nauczyciela przedszkola.
Ustalając, czy nauczyciel i pracownik przedszkola mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2022 rok, warto kierować się 12 zasadami. Dzięki nim w prosty i szybki sposób ustalisz, komu należy się trzynasta pensja, nawet gdy w trakcie poprzedniego roku pojawiły się różnego rodzaju nieobecności w pracy.
Dowiedz się, czy nauczyciel korzystający w 2022 roku z urlopu dla poratowania zdrowia ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za ten rok, niezależnie od faktycznie przepracowanego okresu. Upewni się także czy do podstawy trzynastki wlicza się wynagrodzenia za urlop dla poratowania zdrowia.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłaca się tylko tym pracownikom, którzy efektywnie pracowali przez min. 6 miesięcy albo zaszła jedna z 20 okoliczności zwalniających z konieczności przepracowania tego okresu a dodatkowo nie popełnili żadnego z 4 przewinień pozbawiających ich prawa do trzynastki. Sprawdź, kto powinien otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2017 rok.
Obliczając podstawę dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla nauczycieli i pracowników samorządowych zatrudnionych w przedszkolach należy brać rzeczywistą kwotę wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika w danym roku, pomniejszoną m.in. o wynagrodzenie chorobowe i wynagrodzenie za czas innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy.
Z tego artykułu dowiesz się:
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.