Dyrektor przedszkola nie może na podstawie własnej, autonomicznej decyzji, ustalić terminu przerwy w funkcjonowaniu przedszkola. Przerwę tę ustala organ prowadzący. Co jednak ważne, organ prowadzący nie ma obowiązku ustalenia przerwy w terminie wskazanym we wspólnym wniosku dyrektora przedszkola i rodziców. Czy jest natomiast możliwe ustalenie takiej przerwy, jeżeli nie złożono wniosku w tej sprawie?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przy opracowywaniu arkusza organizacji pracy przedszkola na rok szkolny 2024/2025 należy zwrócić uwagę na kilka nowości. Sprawdź o czym nie możesz zapomnieć przygotowując ten dokument i jakie terminy Cię przy tym obowiązują.
Z tego artykułu dowiesz się:
Za organizowanie w przedszkolu kształcenia specjalnego dla dziecka z orzeczeniem odpowiada dyrektor. Z kolei planowanie i koordynowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest zadaniem zespołu nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów. Dowiedz się, jakimi zasadami udzielania pomocy należy się kierować. Poznaj zadania i zasady działania zespołu pracującego z dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dyrektorzy przedszkoli to osoby kwalifikowane jako kierownicy zamawiającego. To na nich spoczywa odpowiedzialność za przestrzeganie dyscypliny finansów publicznych. Kluczowe dla jej przestrzegania jest natomiast stosowanie wytycznych zawartych w dwóch ustawach: ustawie o finansach publicznych oraz ustawie Prawo zamówień publicznych. Naruszenie regulacji w nich zawartych w wielu przypadkach wiąże się z pojawieniem się po stronie dyrektora przedszkola odpowiedzialności z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych, której konsekwencją może być nałożenie na dyrektora kar pieniężnych w niebagatelnej wysokości. Tym samym to nie przedszkole jako podmiot odpowiada za stwierdzone naruszenia, lecz osoba stojąca na jej czele.
Jaki jest status prawny przedszkola
Jak udzielić zamówień o małej wartości
Warto stworzyć regulamin udzielania zamówień
Jakie są właściwe progi dla przedszkoli
Kiedy należy przesłać sprawozdanie z udzielonych zamówień
Różnice w metodach wychowawczych, a nawet zainteresowaniach, procesach myślowych, potrzebach i postawach pracowników przedszkola mogą powodować konflikt. Napięta sytuacja między pracownikami przedszkola może przekładać się na atmosferę w placówce. Sprawdź, co możesz zrobić jako dyrektor przedszkola.
Jakie znamiona ma konflikt w pracy
Jak radzić sobie z konfliktami
Czy konfrontacja jest negatywna
Jak zdefiniować konflikt i problem
Jakie są zalety współpracy
Kiedy przychylność może być odpowiednia
Zapewnienie dzieciom wyżywienia stanowi jeden z obowiązków przedszkola, które nie może zaniechać jego realizacji w związku z niską frekwencją czy awarią w przedszkolnej kuchni. Co może zrobić dyrektor w sytuacji, gdy uruchomienie pionu kuchennego jest utrudnione lub nieopłacalne? Czy właściwym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do rodziców z prośbą o dostarczenia posiłku dla dziecka na dany dzień?
Kandydaci na dyrektorów przedszkoli nie muszą składać oświadczeń lustracyjnych. Taki obowiązek dotyczy wyłącznie kandydatów na dyrektorów szkół i to nie na wszystkich. A co w przypadku dyrektorów szkół z oddziałami przedszkolnymi lub zespołów szkolno-przedszkolnych?
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe i ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw przewiduje zmiany w przepisach dotyczących korzystania z wychowania przedszkolnego. Dowiedz się na czym mają polegać i na kiedy planowane jest ich wejście w życie.
Przygotowaniem do nauki języka obcego nowożytnego objęte powinny być wszystkie dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym – wiek dziecka nie ma znaczenia.
Rodzice nie mogą żądać zapewnienia dowozu lub zwrotu kosztów za dowóz dziecka do przedszkola, które spełnia ich oczekiwania, jeżeli w odległości bliższej niż 3 km od ich domu jest placówka, do której może uczęszczać dziecko.
Najwyższa Izba Kontroli oceniła finansowanie przez gminy działalności przedszkoli publicznych i niepublicznych oraz efekty wykorzystania środków budżetowych. Wyniki kontroli wypadły pozytywnie, nie obyło się jednak bez pewnych zastrzeżeń.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.