Przedszkole jako podmiot zobowiązany do stosowania ustawy Pzp

Katarzyna  Beldowska

Autor: Katarzyna Beldowska

Data aktualizacji dokumentu: 25 lutego 2023
  Przedszkole jako podmiot zobowiązany do stosowania ustawy Pzp

Dyrektorzy przedszkoli to osoby kwalifikowane jako kierownicy zamawiającego. To na nich spoczywa odpowiedzialność za przestrzeganie dyscypliny finansów publicznych. Kluczowe dla jej przestrzegania jest natomiast stosowanie wytycznych zawartych w dwóch ustawach: ustawie o finansach publicznych oraz ustawie Prawo zamówień publicznych. Naruszenie regulacji w nich zawartych w wielu przypadkach wiąże się z pojawieniem się po stronie dyrektora przedszkola odpowiedzialności z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych, której konsekwencją może być nałożenie na dyrektora kar pieniężnych w niebagatelnej wysokości. Tym samym to nie przedszkole jako podmiot odpowiada za stwierdzone naruszenia, lecz osoba stojąca na jej czele.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Jaki jest status prawny przedszkola

Jak udzielić zamówień o małej wartości

Warto stworzyć regulamin udzielania zamówień

Jakie są właściwe progi dla przedszkoli

Kiedy należy przesłać sprawozdanie z udzielonych zamówień