Dyrektorzy przedszkoli to osoby kwalifikowane jako kierownicy zamawiającego. To na nich spoczywa odpowiedzialność za przestrzeganie dyscypliny finansów publicznych. Kluczowe dla jej przestrzegania jest natomiast stosowanie wytycznych zawartych w dwóch ustawach: ustawie o finansach publicznych oraz ustawie Prawo zamówień publicznych. Naruszenie regulacji w nich zawartych w wielu przypadkach wiąże się z pojawieniem się po stronie dyrektora przedszkola odpowiedzialności z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych, której konsekwencją może być nałożenie na dyrektora kar pieniężnych w niebagatelnej wysokości. Tym samym to nie przedszkole jako podmiot odpowiada za stwierdzone naruszenia, lecz osoba stojąca na jej czele.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Jaki jest status prawny przedszkola
Jak udzielić zamówień o małej wartości
Warto stworzyć regulamin udzielania zamówień
Jakie są właściwe progi dla przedszkoli
Kiedy należy przesłać sprawozdanie z udzielonych zamówień
Różnice w metodach wychowawczych, a nawet zainteresowaniach, procesach myślowych, potrzebach i postawach pracowników przedszkola mogą powodować konflikt. Napięta sytuacja między pracownikami przedszkola może przekładać się na atmosferę w placówce. Sprawdź, co możesz zrobić jako dyrektor przedszkola.
Jakie znamiona ma konflikt w pracy
Jak radzić sobie z konfliktami
Czy konfrontacja jest negatywna
Jak zdefiniować konflikt i problem
Jakie są zalety współpracy
Kiedy przychylność może być odpowiednia
Przepisy obowiązującego prawa nie przewidują możliwości prowadzenia oddziału żłobkowego w przedszkolu. Przedszkole jest jednostką oświatową i działalność swoją prowadzi m.in. na podstawie przepisów ustawy Prawo oświatowe. Zgodnie z art. 31 ust. 1–3 tej ustawy wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7 lat.
Na podstawie jakiego dokumentu działa żłobek
Czy żłobek i przedszkole mogą funkcjonować w jednym budynku
Wzrost cen energii oraz powiązana m.in. z tym zjawiskiem inflacja wpływają na koszty funkcjonowania prowadzonej przez nas placówki. Można mówić o wpływie na tyle istotnym, który zmusza właścicieli przedszkoli do poszukiwania sposobów na zoptymalizowanie kosztów działalności. Warto rozważyć zatem wdrożenie wszystkich lub niektórych sposobów oszczędności wskazanych w niniejszym artykule.
Jakie są metody optymalizacji kosztów ogrzewania w przedszkolu.
Oszczędności związane z temperaturą pomieszczeń.
Oszczędności w zakresie kuchni.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.