Dyrektor może odmówić przyznania nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, ale tylko wówczas, gdy nie spełni on jednej z 6 ustawowych przesłanek. Taka decyzja powinna być uzasadniona, gdyż w przeciwnym razie może zostać podważona przez sąd pracy, który udzieli urlopu zamiast dyrektora.
Nauczyciele zatrudnieni na część etatu, tylko w niektóre dni tygodnia i w zmiennym dobowym wymiarze pensum mają ustalany urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do wymiaru etatu. Udziela się go tylko w dni pracy i na tyle godzin, ile danego dnia nauczyciel ma do przepracowania, ale ogółem, a nie w godzinach pensum.
Rodzice dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego mogą ubiegać się o miejsce we wszystkich typach przedszkoli, także ogólnodostępnych. Z przepisów prawa wynika, jakich specjalistów przedszkole musi, a jakich może zatrudnić. W każdej placówce dziecko powinno jednak otrzymać stosowną pomoc specjalistów.
O zamiarze przeprowadzenia ewaluacji problemowej wizytator powiadamia dyrektora i organ prowadzący w terminie 30 dni przed rozpoczęciem badania. Zbieranie i analizowanie informacji w zakresie wybranych wymagań powinno odbywać się nie dłużej niż przez 5 dni roboczych w ciągu kolejnych 2 tygodni.
Wyniki ewaluacji wewnętrznej najlepiej przedstawić na zebraniu rady pedagogicznej na koniec czerwca. W raporcie muszą być zawarte wnioski, które posłużą do pracy w kolejnym roku szkolnym, te powinny znaleźć odzwierciedlenie w planie nadzoru, doskonaleniu zawodowym nauczycieli i planie współpracy z rodzicami.
Od 1 września 2015 r. w przedszkolu ma odbywać się przygotowanie dzieci pięcioletnich do posługiwania się językiem obcym nowożytnym. Przepisy nie określają jednak, w jakim wymiarze godzinowym. Czas trwania zajęć powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci w wieku 5–6 lat i trwać około 30 minut.
Organ prowadzący publiczne przedszkole nie ma prawa do ustanowienia ograniczenia, że do placówki mogą uczęszczać jedynie dzieci, które zostały poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Takie regulacje byłyby sprzeczne z zasadą powszechnej dostępności do przedszkoli, którą gwarantuje konstytucja. Nie obowiązuje to jednak placówek niepublicznych.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.