Od 1 stycznia 2016 roku mają zostać wprowadzone zmiany w Kodeksie pracy, które ograniczą czas i zakres archiwizowanych przez pracodawców dokumentów zebranych w aktach osobowych. Przez 50 lat po ustaniu zatrudnienia będą przechowywane jedynie dokumenty gromadzone do celów emerytalno-rentowych.
Od 1 stycznia 2016 r. dyrektor przedszkola będzie musiał na piśmie poinformować swoich pracowników o przysługujących im uprawnieniach związanych z rodzicielstwem, a także zaakceptować wniosek pracownika o zmiany w rozkładzie i systemie czasu pracy. Zmienią się także zasady udzielania przerw na karmienie i korzystania z urlopów rodzicielskich.
Dyrektor monitoruje podstawę programową wychowania przedszkolnego w trzech aspektach: planowanie i systematyczność realizacji; zgodność realizacji z zalecanymi warunkami oraz efekty realizacji. Często skupia się jednak na dwóch pierwszych zagadnieniach, a najistotniejsze są efekty działań nauczycieli.
Gmina nie wypłaci przedszkolu dotacji na dziecko spełniające obowiązek przedszkolny w domu. Dziecko objęte taką edukacją nie uczęszcza do przedszkola, a zatem nie może być uznane za ucznia w rozumieniu przepisów regulujących wypłatę dotacji oświatowych.
Dyrektor nie może wypowiedzieć umowy o pracę, jeśli pracownik został objęty ochroną przedemerytalną. Ochrona ta nie obowiązuje jednak przed zwolnieniem bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby i zwolnieniem dyscyplinarnym. W przypadku nauczycieli ochrona nie działa jeszcze z 4 powodów.
Rodzice przedszkolaków mogą jedynie dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia zbiorowego oferowanego w placówce. Proponując rodzicom ubezpieczenia, przedszkole powinno przedstawić jego szczegółowe warunki, a nawet podać warianty podobnych ubezpieczeń w innych zakładach.
Od 1 września 2015 r. dyrektor jest zobowiązany do zorganizowania bezpłatnych zajęć z języka obcego dla 5-latków. Jeśli w placówce nie ma nauczycieli, którzy mają kwalifikacje, dyrektor musi zatrudnić nową osobę. Podstawą zatrudnienia może być mianowanie lub umowa o pracę, ale nigdy umowa cywilnoprawna.
Nauczyciel chcący wyjechać do sanatorium może w tym celu skorzystać z trzech rodzajów urlopu: wypoczynkowego, bezpłatnego albo dla poratowania zdrowia. Gdy nie ma on prawa do żadnego z wymienionych urlopów lub nie chce z nich korzystać, dyrektor nie musi udzielać mu zwolnienia od pracy.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.