Dyrektor przedszkola jest obowiązany zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy wynikający z Kodeksu pracy. Praca zdalna nie zwalnia dyrektora z obowiązków w tym zakresie. W dniu 7 kwietnia 2023 r. weszły w życie długo wyczekiwane przepisy dotyczące pracy zdalnej. Regulacji doczekały się również kwestie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracy zdalnej, które dotychczas budziły mnóstwo wątpliwości ze względu na specyfikę pracy zdalnej.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Praca zdalna na dobre zagościła w wielu branżach – niewątpliwie jest to pokłosie pandemii. Dotychczas szczątkowe regulacje dotyczące tej kwestii można było odnaleźć w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W końcu, w dniu 7 kwietnia 2023 r., wchodzą w życie długo wyczekiwane przepisy dotyczące pracy zdalnej. Czy w związku z tymi zmianami praca zdalna będzie wykorzystywana w praktyce w przedszkolach? Z pewnością tak, choć zapewne z uwagi na specyfikę pracy przedszkoli i prowadzone zajęcia z dziećmi, tylko w ograniczonym zakresie.
W Dzienniku Ustaw ogłoszono nowelizację Kodeksu pracy dotyczącą pracy zdalnej i kontroli trzeźwości. Sprawdź, w jakim terminie należy przyjąć regulamin pracy zdalnej w szkole.
Długo wyczekiwana nowelizacja przepisów ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy została publikowana w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że już niebawem zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości w miejscu pracy. Warto pamiętać, że nowe przepisy częściowo będą miały zastosowanie również do nauczycieli w publicznych i niepublicznych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.
Sprawdź, czy na podstawie obowiązujących przepisów regulujących pracę jednostek oświatowych w czasie epidemii możesz wymagać od nauczycieli składania cyklicznych, np. cotygodniowych, raportów z wykonanej pracy.
W przypadku przejścia przedszkola na kształcenie zdalne dyrektor nie może wymagać, by nauczyciel pracował z domu na prywatnym sprzęcie. W przypadku przedszkoli publicznych to organ prowadzący może użyczyć nauczycielom sprzęt, jeśli taki posiada. W przypadku placówek niepublicznych możliwe są różne rozwiązania, o których mowa poniżej.
Dyrektor przedszkola może pracować zdalnie podczas odbywania kwarantanny, o ile w placówce zostały zawieszone zajęcia w całości lub części (model zdalny lub hybrydowy).
Przepisy nie obligują do zamieszczania w statucie rozwiązań dotyczących organizacji pracy zdalnej. Brak takich zapisów nie będzie więc naruszeniem prawa.
Znowelizowane przepisy dotyczące funkcjonowania jednostek systemu oświaty w okresie epidemii wyłączyły w stosunku do przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego przepisy o tzw. zdalnym nauczaniu. Sprawdź, czy mimo tego nauczyciele mogą nadal pracować z dziećmi zdalnie.
Pracownicy delegowani do pracy zdalnej nie podpisują listy obecności. Nie zwalnia to jednak pracodawcy z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy, w tym z prowadzenia list obecności, jeżeli takie są stosowane w jednostce. Dowiedz się, jak ewidencjonować pracę zdalną i gotowość do świadczenia pracy pracowników przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dyrektor przedszkola powinien świadczyć pracę w miejscu wyznaczonym przez organ prowadzący, jednak ze względu na charakter obowiązków – miejscem tym nie zawsze jest siedziba przedszkola. Nie oznacza to jednak, że dyrektor może bez uzgodnienia z organem prowadzącym pracować z domu. Sprawdź, kiedy będzie to możliwe.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.