Rodzice często pragną, aby ich pięciolatek rozpoczął naukę w szkole wcześniej niż wynika to z obowiązujących przepisów prawa oświatowego. Zdarza się, że zwracają się do dyrektora przedszkola z prośbą o przeniesienie dziecka do zerówki, by mogło ono realizować program przygotowujący do nauki w szkole. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Jakie są przepisy dotyczące przydzielania dzieci do poszczególnych oddziałów w przedszkolu? I jakie zasady obowiązują w przypadku przeniesienia dziecka do szkoły podstawowej? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, kiedy przeniesienie pięciolatka do zerówki jest możliwe, a kiedy może budzić wątpliwości.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Czerwiec to miesiąc, który aż kipi energią – dni są długie, pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu, a dzieci powoli wchodzą w wakacyjny nastrój. To także świetna okazja, by urozmaicić przedszkolne zajęcia i wprowadzić element zaskoczenia oraz radości dzięki… nietypowym świętom! W tym zestawieniu znajdziesz pomysły na tematyczne dni, które możesz łatwo wpleść w plan pracy dydaktyczno-wychowawczej. Każde z nich może stać się pretekstem do kreatywnych aktywności – od zabaw ruchowych, przez eksperymenty i obserwacje przyrodnicze, aż po warsztaty plastyczne czy kulinarne. Sprawdź, co świętujemy w czerwcu i jak zmienić codzienne zajęcia w niezapomnianą przygodę!
Przedszkole niepubliczne jest zobowiązane realizować podstawę programową taką samą jak przedszkole publiczne. Natomiast organizację przedszkola niepublicznego określa jego statut nadany przez osobę prowadzącą przedszkole. Przepisy nie wskazują, co należy zawrzeć w organizacji przedszkola ani jak skonstruować rozkład dnia przedszkola. Czy to oznacza, że możliwe jest zaplanowanie zajęć dodatkowych w czasie przeznaczonym na realizację podstawy programowej? Sprawdź, jak organizować zajęcia dodatkowe bez naruszenia zasad realizacji zadań przedszkola.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Dyrektor przedszkola nie może na podstawie własnej, autonomicznej decyzji, ustalić terminu przerwy w funkcjonowaniu przedszkola. Przerwę tę ustala organ prowadzący. Co jednak ważne, organ prowadzący nie ma obowiązku ustalenia przerwy w terminie wskazanym we wspólnym wniosku dyrektora przedszkola i rodziców. Czy jest natomiast możliwe ustalenie takiej przerwy, jeżeli nie złożono wniosku w tej sprawie?
W ostatnich latach wiele przedszkoli boryka się z problemem niedoboru kadry nauczycielskiej. Jednym z rozważanych przez dyrektorów rozwiązań tego problemu jest skrócenie godzin pracy przedszkola. Czy jest to możliwe? Co może zrobić dyrektor, jeżeli organ prowadzący nie wyrazi zgody na skrócenie godzin pracy przedszkola?
W przedszkolu, w którym tworzone są oddziały jednorodne wiekowo, przeniesienie dziecka do innej grupy wiekowej powinno następować z uzasadnionych powodów i we współpracy z rodzicami dziecka. Sprawdź, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby możliwe było przeniesienie dziecka korzystającego z pomocy psychologiczno-pedagogicznej do innej grupy wiekowej.
Rodzaj zajęć rewalidacyjnych, ich forma i wymiar muszą odpowiadać indywidualnym potrzebom rozwojowym i edukacyjnym dziecka z niepełnosprawnością. Organizacja zajęć musi być ponadto dostosowana do jego możliwości psychofizycznych. Czy zawsze powinny być organizowane indywidualnie? Coraz częściej przedszkola rozważają organizowanie wspólnych zajęć rewalidacyjnych. Sprawdź, na jakie rozwiązania pozwalają przepisy. Czy rewalidacja co do zasady zawsze musi być indywidualna?
Przerwa w przedszkolu niepublicznym zwykle przypada na okres wakacyjny, ale nie oznacza to, że nie może być ustalona także w innym terminie. Sprawdź, czy przedszkole niepubliczne może zostać zamknięte na całe ferie zimowe lub ich część.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.
Organizacja pracy przedszkoli różni się od szkół chociażby występowaniem zimowej przerwy świątecznej, która trwa od 23 do 31 grudnia. Przedszkola publiczne z założenia działają przez cały rok, z wyjątkiem przerwy ustalonej przez organ prowadzący. Jak jednak zasada ta ma zastosowanie przed i po świętach, gdy dzieci z reguły jest znacznie mniej niż zwykle? A jak pracują w tym okresie placówki niepubliczne? Sprawdź, jak organizować pracę przedszkola w czasie przerwy świątecznej.
Pytanie: W jaki sposób planować pracę poszczególnych grup łączonych w okresie wakacji?
Przedszkola to placówki nieferyjne, co oznacza, że zajęcia w nich są prowadzone przez cały rok – również w czasie szkolnych wakacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że w większości z nich w okresie letnim organizacja pracy ulega zmianie. Wynika to z organizacji dyżurów wakacyjnych oraz mniejszej liczby dzieci przyprowadzanych do placówki. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie na przedszkolu nadal ciąży obowiązek zatrudniania odpowiedniej liczby specjalistów, w tym psychologa i pedagoga specjalnego.
Zapraszamy do przeczytania praktycznych odpowiedzi i porad ekspertów!
Indywidualne obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne może być realizowane wyłącznie w miejscu pobytu dziecka – najczęściej w domu rodzinnym. Jednocześnie, jeśli nie jest to wykluczone z uwagi na stan zdrowia dziecka, przedszkole jest zobowiązane do zapewnienia mu kontaktu z rówieśnikami i możliwości uczestniczenia w życiu przedszkolnym. Jak w praktyce zapewnić dziecku kontakt ze środowiskiem przedszkolnym? Dowiedz się, jak organizować integrację ze środowiskiem przedszkolnym dziecku w naznaczaniu indywidualnym. W artykule ekspertka podpowiada, jak w praktyce powinna wyglądać obserwacja funkcjonowania dziecka. Wyjaśnia także, na jej podstawie dążyć do uczestniczenia dziecka w życiu przedszkola oraz kontaktu z rówieśnikami. Z artykułu dowiesz się również, na czym polega i kiedy możliwe jest czasowe zawieszenie indywidualnego przygotowania przedszkolnego.
Przygotowując przedszkole na nowy rok szkolny 2022/2023, należy pamiętać o zmianach w prawie oświatowym, które obowiązują od 1 września 2022 r., zagrożeniu epidemiologicznym oraz zwrócić uwagę na uaktualnienie zmian w arkuszu organizacyjnym, jak również skupić się na zadaniach w sferze dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Poniższa tabela przedstawia najważniejsze obowiązki dyrektora związane z organizacją pracy przedszkola w nowym roku szkolnym.
Dowiedz się jakie zmiany czekają przedszkola w 2022 roku.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.