Przerwa w przedszkolu niepublicznym zwykle przypada na okres wakacyjny, ale nie oznacza to, że nie może być ustalona także w innym terminie. Sprawdź, czy przedszkole niepubliczne może zostać zamknięte na całe ferie zimowe lub ich część.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.
Małe placówki wychowania przedszkolnego jak np. punkty przedszkolne zwykle liczą jedynie kilku pracowników łącznie z nauczycielami. Pandemia i związane z nią kwarantanny oraz choroby potrafią sparaliżować pracę takich placówek, które nie są w stanie z dnia na dzień znaleźć zastępstwa za całą lub większość kadry. Dowiedz się, czy możliwe jest czasowe zawieszenie działalności przedszkola z powodu braku personelu.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Od początku tego roku szkolnego obowiązuje szereg zmian w przepisach, z których część dotyczy także przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego. Niektóre regulacje nadal są na etapie projektów, ale warto znać kierunki projektowanych zmian i ich wpływ na pracę placówki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sprawdź, jakie zadania masz do wykonania w grudniu 2021 r. oraz jakie święta i uroczystości warto uczcić w tym miesiącu w przedszkolu.
Sprawdź, jakie zadania masz do wykonania w listopadzie 2021 r. oraz jakie święta i uroczystości warto uczcić w tym miesiącu w przedszkolu.
Przygotowując przedszkole do nowego roku szkolnego, trzeba uwzględnić możliwość wystąpienia kolejnej, czwartej już fali epidemii, która może wpłynąć na tryb pracy szkół i placówek oświatowych. Trzeba zatem uwzględnić wariant pracy hybrydowej, a także zdalnej. Dowiedz się, czy ewentualną zmianę systemu pracy placówki musisz uwzględnić w umowach nauczycieli i pracowników oraz zapisach regulaminów wewnętrznych.
Przygotowanie planu pracy przedszkola na cały rok jest zadaniem czasochłonnym, gdyż wymaga przeanalizowania kalendarium MEiN, dni ustawowo wolnych od pracy, świąt zaplanowanych na czas kolejnego roku szkolnego. Trzeba zestawić wszystkie zadania planowane na kolejny rok szkolny, zdecydować jakie działania powinno się kontynuować, jakie poprawić, a z których zrezygnować, przewidzieć czas realizacji poszczególnych działań, zadbać o równomierne rozłożenie obowiązków i uroczystości. Skorzystaj z naszych wskazówek, by wykonać to zadanie rzetelnie, gdyż plan pracy dobrze przemyślany pozwala zorganizować pracę przedszkola, która staje się dzięki temu usystematyzowana i uporządkowana.
Braki kadrowe w czasie epidemii spowodowane kwarantanna, izolacją, zwolnieniem lekarskim czy urlopem dla poratowania zdrowia nie uzasadniają zawieszenia stacjonarnej działalności przedszkola a zatem należy je na bieżąco uzupełniać. Dyrektor ma do wyboru 5 form zorganizowania zastępstwa za nieobecnych nauczycieli – w zależności od długości trwania nieobecności i posiadanych środków finansowych. Sprawdź, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla Twojej placówki.
Dowiedz się, czy dyrektor może zmienić przydział godzin w ramach zastępstw (przydzielonych nie w ramach doraźnych zastępstw) i skrócić jednocześnie czas pracy przedszkola.
Jeżeli z umów zawartych z rodzicami wynika, że przedszkole pracuje 24 i 31 grudnia w określonych godzinach, to dyrektor placówki nie może samodzielnie (np. w formie zarządzenia) zmienić tych zasad bez ustaleń z rodzicami.
W przedszkolu publicznym mogą odbywać się zajęcia dodatkowe, ale rodzice nie mogą płacić za te zajęcia więcej niż 1 zł za godzinę, niezależnie od tego, w jaki sposób będą one prowadzone. Pewnym rozwiązaniem jest zawarcie umowy o prowadzenie zajęć dodatkowych przez samych rodziców (każdy z osobna lub przez pełnomocnika, a nie jako rada rodziców), a przedszkole może jedynie wynająć pomieszczenia na potrzeby zajęć.
W poniższej tabeli omawiamy zastosowanie w 3 typach przedszkoli 9 dokumentów i obowiązków związanych z organizacją pracy placówki.
Od 1 września 2019 r. rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli będzie wyraźnie stanowiło, że liczba dzieci w oddziale przedszkola wynosi 25 i nie może zostać zwiększona.
Arkusz organizacji jest podstawowym dokumentem określającym zasady funkcjonowania przedszkola. Dokument ten musi opierać się na aktualnych przepisach prawa oświatowego. Sprawdź, jak zgodnie z prawem opracować ten dokument by nie został zakwestionowany przez organ prowadzący i kuratorium.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.