Leżakowanie to ważny punkt w planie dnia najmłodszych grup przedszkolaków. W niektórych przedszkolach drzemka zastępowana jest odpoczynkiem, podczas którego dzieciom czytane są książeczki czy puszczana relaksacyjna muzyka. Czy zatem leżakowanie to obowiązek narzucony przepisami? Sprawdź, czy każde dziecko powinno spać w ciągu dnia w przedszkolu lub do jakiego wieku dzieci powinny odpoczywać.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym wychowującym przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni lub 16 godzin (w zależności od stanowiska). Co jednak ważne, jest to stały wymiar, niezależnie od liczby wychowanych dzieci. Pracownik nie może wnioskować odrębnie od dwa dni/16 godzin na każde kolejne dziecko.
Nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach samorządowych, wychowujący dziecko w wieku do lat 14 mają prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni w ciągu roku na tzw. opiekę nad zdrowym dzieckiem. Z kolei nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach niesamorządowych oraz pracownicy niepedagogiczni wychowujący dziecko w wieku do 14 lat mają prawo do 2 dni lub 16 godzin zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W pierwszym wniosku w danym roku pracownik musi zdecydować, czy zamierza korzystać z tego uprawnienia w dniach czy godzinach, przy czym godzinowy wymiar zwolnienia uzależniony jest od wymiaru etatu. Pobierz wzory wniosków o dni opieki nad dzieckiem dla nauczyciela oraz dla pracownika niepedagogicznego.
Nauczyciele przedszkoli, podobnie, jak nauczyciele szkół feryjnych, mają prawo do korzystania z tzw. dni opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 14. Wątpliwości budzi sytuacja nauczycieli zatrudnionych w dwu lub więcej przedszkolach. Ekspert wyjaśnia – jak zatrudnienie w kilku przedszkolach wpływa na prawo do dni opieki nad dzieckiem do lat 14.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Rodzic może zrezygnować z prawa do zwolnienia od pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do 14 lat po wykorzystaniu jednego dnia. W takim przypadku prawo do drugiego dnia zwolnienia przechodzi na drugiego z rodziców. Sprawdź, jakie warunki muszą zostać spełnione w odniesieniu do nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych.
U dyrektorów przedszkoli niepublicznych może pojawić się wątpliwość, czy osoba zatrudniona na stanowisku pomocy nauczyciela może pozostać sama z dziećmi tuż przed zamknięciem placówki. W takiej sytuacji trzeba pamiętać, że pomoc nauczyciela może sprawować opiekę nad dziećmi jedynie w wyjątkowych sytuacjach.
Z artykułu dowiesz się:
Z prawa do zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do lat 14 może korzystać tylko jeden z pracujących rodziców. Nie ma jednak przeszkód, aby po wykorzystaniu jednego dnia rodzic zrezygnował z tego uprawnienia na rzecz drugiego.
Rodzice wychowujące dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności nie korzystają z licznych dodatkowych uprawnień nieprzewidzianych dla rodziców dzieci zdrowych. Pracownikowi wychowującemu niepełnosprawne dziecko przysługuje dłuższy urlop wychowawczy – czy to jedyne uprawnienie?
Organizacja całodniowej wycieczki dla wszystkich wychowanków przedszkola może wiązać się z koniecznością zaangażowania całej kadry pedagogicznej. Co zrobić, gdy rodzice kilkorga lub tylko jednego dziecka nie wyrażają zgody na udział w wycieczce? Czy w takiej sytuacji można poprosić ich o nieprzyprowadzanie dziecka w tym dniu do przedszkola?
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy dyrektor może zgodzić się, aby jednorazowo pracownik wykorzystał mniej niż godzinę?
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy w tym czasie musi sprawować opiekę nad dzieckiem? Jak skontrolować sposób korzystania ze zwolnienia?
Ustalając wysokość wynagrodzenia przysługującego nauczycielowi za dzień, w którym korzystał ze zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14, należy uwzględnić wynagrodzenie za zrealizowane w tym miesiącu godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa.
Od 2 stycznia 2016 r. zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem można wykorzystać także w wymiarze godzinowym. Rozwiązanie to budzi wiele wątpliwości wśród dyrektorów przedszkoli. Pojawia się wiele pytań dotyczących tego, jak ze zwolnienia godzinowego mają korzystać nauczyciele.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.