Zarówno w przedszkolach publicznych jak i niepublicznych frekwencja dzieci w wakacje jest niska. Mimo tego, umowy stosowane przez placówki niepubliczne najczęściej zawierają zapisy o obowiązku ponoszenia stałej opłaty za przedszkole także w wakacje nawet wówczas, gdy dziecko nie uczęszcza do placówki. Zdarza się jednak, że rodzic uzyskuje obniżenie czesnego za okres absencji dziecka lub jest zwolniony z ponoszenia opłat za czesne w wakacje. Sprawdź, czy w takim przypadku przedszkole niepubliczne może wykazywać takie dziecko ubiegając się o wakacyjną dotację.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Zakwalifikowanie wydatków przedszkola w taki sposób, by można je było sfinansować z dotacji to bolączka wielu dyrektorów przedszkoli. Przepisy ustawy z dnia 27 października o finansowaniu zadań oświatowych dosyć ogólnie określają rodzaje wydatków przedszkola, które można opłacić z dotacji. Sprawdź, na jakie cele można przeznaczyć dotację i jakie zadania w związku z jej przyznaniem, wydatkowaniem i rozliczeniem ma co roku dyrektor przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wyposażenie przedszkola ulega z czasem naturalnemu zużyciu oraz uszkodzeniom. Warto pamiętać, że koszty naprawy sprzętu to wydatki bieżące, które można pokrywać z dotacji. Sprawdź, kiedy naprawa sprzętu może zostać pokryta z dotacji na niepełnosprawnych wychowanków przedszkola.
Planowanie integracji kadry przedszkola to ważny element budowania zespołu i wzmacniania relacji między pracownikami. Wielu dyrektorów przedszkoli niepublicznych rozważa organizację wyjazdu integracyjnego właśnie z okazji Dnia Nauczyciela, traktując to jako formę podziękowania za pracę i zaangażowanie. Czy wyjazd integracyjny nauczycieli przedszkola może być sfinansowany z dotacji oświatowej?
Wynagrodzenie dyrektora oraz nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu niepublicznym może być pokrywane z dotacji w kwocie nieprzekraczającej określonego limitu. Sprawdź, jaki jest rozliczany z dotacji limit wynagrodzenia nauczyciela przedszkola niepublicznego w 2023 r.
Przedszkole niepubliczne nie może uniemożliwić nauczycielom, spełniającym przewidziane prawem warunki, uzyskiwania kolejnych stopni awansu zawodowego. Co ważne, część związanych z tym wydatków może pokryć z dotacji oświatowej. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, z których przepisów wynika, że niepubliczne przedszkole może wykorzystać część kwoty dotacji na wydatki związane z awansem zawodowym nauczycieli.
Każdy pracownik przedszkola powinien odbyć szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Warto pamiętać, że w przedszkolu niepublicznym szkolenie to może zostać sfinansowane ze środków dotacji, także gdy dotyczy pracownika niepedagogicznego.
Przyjęcie dziecka do przedszkola niepublicznego może nastąpić nie tylko od pierwszego dnia miesiąca, ale również w jego trakcie. Dowiedz się, od kiedy przedszkole niepubliczne powinno otrzymywać dotację na dziecko przyjęte w trakcie miesiąca.
Przeznaczenie dotacji na pokrycie kosztów obsługi finansowo-księgowej rady rodziców nie jest możliwe, ponieważ zapewnienie tej obsługi nie jest zadaniem przedszkola.
Dowiedz się, w jakiej wysokości otrzymują dotację publiczne, a w jakiej niepubliczne punkty przedszkolne.
Sprawdź, czy przedszkole niepubliczne może sfinansować z dotacji przedszkolnej organizację uroczystości zakończenia roku szkolnego np. wynajem sali, artystów którzy odegrają spektakl i poczęstunek dla dzieci w formie lodów itp.
Przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych pozwalają na sfinansowanie z dotacji przedszkolnej kosztów zatrudnienia nauczycieli, kadry kierowniczej, jak i pozostałych pracowników i to bez względu na to, czy świadczą oni pracę na podstawie stosunku pracy czy umowy cywilnoprawnej. Tymczasem coraz więcej przedszkoli zawiera umowy o świadczenie usług na prowadzenie różnego rodzaju zajęć nie z nauczycielami a firmą zewnętrzną. Dowiedz się, czy koszt takich zajęć można pokryć z dotacji oświatowej.
Dowiedz się, czy w sytuacji, gdy dziecko uczęszcza do przedszkola niepublicznego na terenie innej gminy niż miejsce zamieszkania, gmina dotująca przedszkole może domagać się od gminy, w której mieszka dziecko zwrotu kosztów dotacji.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.