W okresie zawieszenia funkcjonowania jednostek oświatowych zmodyfikowany został sposób naliczania dotacji dla niektórych placówek oświatowych. Sprawdź, czy dotyczy to także przedszkola.
Rozliczając wykorzystanie dotacji oświatowej, trzeba pamiętać o tym, że jej część, przeznaczana na uczniów mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz uczniów zajęć rewalidacyjno-wychowawczych podlega odrębnemu rozliczeniu. Wynika to z faktu, że środki naliczane dodatkowymi wagami powinny być wykorzystane na pokrycie wydatków związanych ze specjalnymi potrzebami uczniów niepełnosprawnych.
Przedszkole, przewożąc dzieci na zajęcia, powinno dysponować przystosowanym do tego samochodem. Koszty wynajmu pojazdu można pokryć z dotacji, ale o tym czy mogą to być kwoty ustalone bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu decyduje organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.
Z dotacji oświatowej nie można sfinansować ubezpieczenia budynku, w którym znajduje się przedszkole, gdyż wydatek taki nie stanowi bieżącego wydatku przedszkola związanego z realizacją jego zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej w rozumieniu art. 35 ust 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Niezależnie od tego, czy dziecko dołączy do zajęć wczesnego wspomagania rozwoju na początku czy w trakcie miesiąca – organ dotujący ma obowiązek wypłacić na ten cel dotację. Dotację wylicza się bowiem na bazie podstawy, którą stanowi dziecko korzystające z pomocy placówki prowadzącej WWRD, niezależnie od tego, w którym dniu miesiąca stało się uczestnikiem zajęć.
Dotacja dla przedszkola publicznego i niepublicznego od samorządu podlega kontroli pod względem prawidłowości pobrania i wykorzystania. Kontrolę przeprowadza organ gminy. Sprawdź, jakie są uprawnienia gminy w tym zakresie oraz co podlega sprawdzeniu w ramach kontroli „pobrania”, a co w ramach kontroli „wykorzystania”.
Przepisy nie zawierają konkretnych wytycznych, nie jakie wydatki mogą zostać zaliczone do wydatków bieżących, dlatego bardzo często pojawiają się wątpliwości dotyczące możliwości pokrycia z dotacji konkretnego wydatku. Zebraliśmy 10 najczęściej kwestionowanych podczas kontroli wydatków oraz na przykładach i w oparciu o aktualne orzecznictwo wyjaśniliśmy, dlaczego sfinansowanie ich z dotacji może zostać uznane za wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Reforma systemu oświaty w 2017 roku w sposób istotny zmieniła zasad naliczania co do formy przekazania i przyznania dotacji dla przedszkoli niepublicznych. W procesie weryfikacji naliczania dotacji aktywnie musi uczestniczyć organ przedszkola, który może kwestionować jej wysokość – szczegóły wyjaśniamy w artykule.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.