Na te wyliczenia czekają chyba wszyscy dyrektorzy przedszkoli niepublicznych. Mowa o nowym limicie wynagrodzeń, które można sfinansować z otrzymywanej od jst dotacji przedszkolnej. Sprawdź, o ile więcej środków z dotacji możesz w 2025 roku przeznaczyć na pensje pracowników przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Sprawdź, czy przedszkole może sfinansować ze środków dotacji oświatowej zakup paneli solarnych do ogrzewania ciepłej wody użytkowej na potrzeby przedszkola. Upewnij się jednak, czy taki wydatek nie jest limitowany kwotowo.
Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) to urządzenie służące do przeprowadzania defibrylacji, czyli przywracania prawidłowego rytmu serca w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia. Zakup AED może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo dzieci oraz personelu przedszkola, ponieważ ułatwia udzielanie pierwszej pomocy. Sprawdź, czy zakup AED dla przedszkola niepublicznego można pokryć z dotacji?
Zakwalifikowanie wydatków przedszkola w taki sposób, by można je było sfinansować z dotacji to bolączka wielu dyrektorów przedszkoli. Przepisy ustawy z dnia 27 października o finansowaniu zadań oświatowych dosyć ogólnie określają rodzaje wydatków przedszkola, które można opłacić z dotacji. Sprawdź, na jakie cele można przeznaczyć dotację i jakie zadania w związku z jej przyznaniem, wydatkowaniem i rozliczeniem ma co roku dyrektor przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przepisy prawa oświatowego określają limit wynagrodzenia dyrektorów przedszkoli niepublicznych, które może zostać wypłacone z dotacji. Sprawdź, jakie w 2024 roku może być najwyższe wynagrodzenie dyrektora placówki niepublicznej finansowane z dotacji.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przedszkole niepubliczne nie może uniemożliwić nauczycielom, spełniającym przewidziane prawem warunki, uzyskiwania kolejnych stopni awansu zawodowego. Co ważne, część związanych z tym wydatków może pokryć z dotacji oświatowej. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, z których przepisów wynika, że niepubliczne przedszkole może wykorzystać część kwoty dotacji na wydatki związane z awansem zawodowym nauczycieli.
Dotacja oświatowa jest przeznaczona na dofinansowanie realizacji zadań placówek wychowania przedszkolnego, szkół lub placówek w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Sprawdzamy, czy z dotacji oświatowej można pokryć koszty wymiany ogrodzenia oraz bramy wejściowej do przedszkola.
Sprawdź, czy przedszkole niepubliczne może sfinansować z dotacji przedszkolnej organizację uroczystości zakończenia roku szkolnego np. wynajem sali, artystów którzy odegrają spektakl i poczęstunek dla dzieci w formie lodów itp.
O tym, że wydatkowanie dotacji oświatowej niezgodnie z przepisami skutkuje koniecznością zwrotu otrzymanych środków, przekonał się już niejeden dyrektor niepublicznego przedszkola. Tak wiele błędów w tym zakresie wynika z niejasnych zapisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, która jest źródłem odmiennych interpretacji co do tego, czy dany wydatek można sfinansować z dotacji oświatowej. Z tego artykułu dowiesz się, na jaki cel można przeznaczyć dotację, by wydatki nie zostały zakwestionowane przez organ dotujący.
Sprawdź, jakie kroki można podjąć, gdy w trakcie kontroli gmina zakwestionuje wydatki przedszkola, ale nie daje możliwości wykazania innej faktury. Upewnij się także, czy opis na fakturze np. środki własne może uniemożliwić wykazanie jej jako wydatek z dotacji.
Upewnij się, w jakiej wysokości zostanie przyznana dotacja na dziecko z orzeczeniem i niepełnosprawności, które jednocześnie jest objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju.
Kwestia tego, na jakie wydatki można przeznaczyć środki z dotacji, budzi wątpliwości nie tylko dyrektorów przedszkoli niepublicznych, ale także szkół oraz innych placówek niesamorządowych i niepublicznych. Wszystko przez niejasne przepisy i mnogość odmiennych interpretacji. Zebraliśmy 9 pytań i odpowiedzi ekspertów na temat wydatkowania środków z dotacji.
Ustalając statystyczną liczbę dzieci niepełnosprawnych na potrzeby dotacji, należy wziąć pod uwagę to, ile jest dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju i dzieci – uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Wykorzystanie dotacji oświatowej to nie tylko obowiązek, ale także ogromna szansa na rozwój placówki i jej pracowników. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że środki te mogą zostać przeznaczone na doskonalenie zawodowe nauczycieli i innych pracowników przedszkola. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio kierować tymi funduszami, by były one zgodne z przepisami i służyły rozwojowi przedszkola w zakresie kształcenia, wychowania oraz opieki. Jakie szkolenia można finansować z dotacji? Sprawdź, na co warto przeznaczyć środki, aby wspierać rozwój kadry i zrealizować cele edukacyjne!
Przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych nie przewidują różnej wysokości kwot dotacji na uczniów niepublicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej ze względu na wiek lub realizację obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.