Dla udzielającego dotacji jej wykorzystanie zgodnie z przeznaczeniem następuje wówczas, kiedy może ten fakt stwierdzić na podstawie stosownych dokumentów, w przeciwnym wypadku brak jest podstaw do takiego uznania (wyrok WSA w Warszawie z 19 lipca 2012 r., sygn. akt V SA/Wa 1102/12). Ustalenie, czy dany wydatek może zostać sfinansowany z dotacji, wymaga szczegółowej analizy, czy cel, na który go poniesiono, mieści się w nazwach zadań: „kształcenie”, „wychowanie”, „opieka” oraz „profilaktyka społeczna” – zob. przykład.
Pokrycie z dotacji kosztu wynajmu samochodu do przewozu dzieci
Przedszkole, przewożąc dzieci na zajęcia, powinno dysponować przystosowanym do tego samochodem. Koszty wynajmu pojazdu można pokryć z dotacji, ale o tym czy mogą to być kwoty ustalone bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu decyduje organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.
Pojęcie „wykorzystania dotacji” określa ustawa o finansach publicznych, wykorzystanie dotacji następuje w szczególności przez:
- zapłatę za zrealizowane zadania, na które dotacja była udzielona, albo
- realizację celów wskazanych w odrębnych przepisach, jeżeli odrębne przepisy stanowią o sposobie udzielenia i rozliczenia dotacji.
Przykład
Niepubliczne przedszkole prowadzone przez fundację wynajęło za 2.500 zł miesięcznie samochód do przewozu dzieci niepełnosprawnych na basen, hipoterapię. Najem opłacany jest z dotacji. Wyliczając zgodnie z ewidencją przebiegu pojazdu drogę, którą pokonują z dziećmi na ww. zajęcia, kwota wynosiłaby 500 zł. Przedszkole nie prowadzi ewidencji, uznawszy, że inne przepisy na to pozwalają. Czy stanowisko fundacji jest zasadne? Czy przedszkole przewożąc dzieci na zajęcia, powinno dysponować samochodem przystosowanym, czy może to być każdy samochód?
Organy kontrolujące w ramach rozliczania dotacji powinny uznać takie rozwiązanie, jeśli są to ceny rynkowe, ale to organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji.
Podstawa prawna:
• Ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 17).
Barbara Jarosz
główna księgowa w samorządowej jednostce budżetowej