Początek roku kalendarzowego to czas ustalania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników przedszkoli. Nie wszyscy jednak otrzymają to świadczenie. Poznaj 10 zasad ustalania prawa do trzynastki w przedszkolu i dowiedz się m.in., co w praktyce oznacza zatrudnienie nauczyciela zgodnie z organizacją pracy przedszkola, jak liczyć okres efektywnie przepracowany w danym roku kalendarzowym, kiedy pracownicy przedszkoli niepublicznych mogą otrzymać trzynastkę oraz jakie składniki wynagrodzenia nauczycieli i pracowników niepedagogicznych wliczane są do podstawy trzynastki.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Pobierz wzory:
Pracownik samorządowy (niepedagogiczny) zatrudniony w publicznym przedszkolu nabywa prawo do trzynastki po przepracowaniu w danym roku co najmniej 6 miesięcy. Istnieje jednak szereg wyjątków, które zwalniają pracownika z wymogu przepracowania takiego okresu. Gdy pracownik nabędzie prawo do trzynastki za dany rok możesz na piśmie poinformować go o jej wysokości. Pobierz przykładowy wzór informacji o wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego pracownika samorządowego.
Nauczyciel zatrudniony w publicznym przedszkolu nabywa prawo do trzynastki po przepracowaniu w danym roku co najmniej 6 miesięcy. Istnieje jednak szereg wyjątków, które zwalniają nauczyciela z wymogu przepracowania takiego okresu. Gdy nauczyciel nabędzie prawo do trzynastki za dany rok możesz na piśmie poinformować go o jej wysokości. Pobierz przykładowy wzór informacji o wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego nauczyciela przedszkola.
Nauczyciel i pracownik samorządowy (niepedagogiczny) zatrudnieni w publicznym przedszkolu nie nabędą prawa do trzynastki za dany rok, jeżeli nie spełnią warunku przepracowania w danym roku co najmniej 6 miesięcy i jeżeli nie znajdą się na liście kilu wyjątków o tej zasady. O braku prawa do trzynastki warto poinformować pracownika na piśmie wskazując mu, dlaczego nie nabył do niego prawa. Czasami bowiem krótkotrwała nieobecność w pracy, o której podwładny zapomniał może go pozbawić prawa do trzynastki, na którą liczył. Pobierz wzór informacji o braku prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Pobierz przykładowy wzór pisma dla nauczyciela w sprawie wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Ustalając, czy nauczyciel i pracownik przedszkola mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2022 rok, warto kierować się 12 zasadami. Dzięki nim w prosty i szybki sposób ustalisz, komu należy się trzynasta pensja, nawet gdy w trakcie poprzedniego roku pojawiły się różnego rodzaju nieobecności w pracy.
Czasami pomyłka pracownika działu kadr powoduje, że dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłacane jest w nieprawidłowej kwocie bądź z opóźnieniem. W takich sytuacjach korzyści zwykle osiąga pracownik, od którego trudno wyegzekwować zwrot nadpłaty, a w przypadku niedopłaty należy wypłacić odsetki.
Obliczając podstawę dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla nauczycieli i pracowników samorządowych zatrudnionych w przedszkolach należy brać rzeczywistą kwotę wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika w danym roku, pomniejszoną m.in. o wynagrodzenie chorobowe i wynagrodzenie za czas innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy.
Z tego artykułu dowiesz się:
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.