Powrót dzieci do przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego wymaga wprowadzenia nowych procedur związanych z bezpieczeństwem dzieci i pracowników placówki.
Przy zakupie sprzętu i wyposażenia do przedszkola czasami trudno uzyskać od sprzedawcy czy też producenta atest lub certyfikat gwarantujący jego bezpieczeństwo, zgodność z obowiązującymi normami i dopuszczenie do użytku przez dzieci. W szczególności warunku tego nie spełnia sprzęt opatrzony sporządzonym odręcznie lub w formie wydruku komputerowego dokumentem, w którym wymienione są normy.
Zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami wszyscy uczniowie do ukończenia 19 roku życia, a uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – do ukończenia szkoły ponadpodstawowej powinni mieć zapewnioną opiekę zdrowotną w szkole. Czy przepisy te dotyczą także przedszkoli? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tekście.
Przepisy nie regulują kwestii podawania leków, w tym zastrzyków, dzieciom przez personel przedszkola. Z tego powodu zależy to od wewnętrznych procedur obowiązujących w danej placówce. Dowiedz się, czy nauczyciele muszą zgodzić się na podawanie leków przedszkolakom.
Z tego artykułu dowiesz się:
Od 1 stycznia 2019 r. nauczyciele, podobnie jak inni pracownicy przedszkoli, co do zasady nie podlegają obowiązkowym szkoleniom BHP. Czy faktycznie można zrezygnować z kierowania nauczycieli na szkolenia?
Pomieszczenie sali w przedszkolu powinno spełniać przede wszystkim wymagania bhp oraz wymagania dotycz ące ochrony przeciwpożarowej . Prawodawca nie określił natomiast wprost norm powierzchni przypadającej na jedno dziecko w przedszkolu publicznym. Sprawdź, jakie regulacje zastosować, aby nie narazić się na zarzut niedostosowania warunków przestrzennych placówki do wymagań budowlanych i sanitarnych.
Niektóre organy mogą kontrolować przedszkole bez wcześniejszego uprzedzenia. Niezapowiedziane kontrole przeprowadzają w szczególności Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Pracy oraz organ prowadzący w ramach kontroli doraźnej. Poniżej przedstawiamy 14 błędów najczęściej wykrywanych w przedszkolach podczas kontroli doraźnych.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.