Organizowanie zajęć z dziećmi w pomieszczeniu pozbawionym oświetlenia dziennego, niezależnie od liczby dzieci przebywających w tym pomieszczeniu i czasu trwania zajęć, nie jest możliwe. Prowadzenie zajęć w pomieszczeniu bez okna narusza obowiązujące przepisy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Społeczna inspekcja pracy jest służbą społeczną pełnioną przez pracowników, mającą na celu zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochronę uprawnień pracowniczych, określonych w przepisach prawa pracy. Społecznego inspektora pracy można powołać również w przedszkolu. Sprawdź wymagania.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Wentylacja w przedszkolach orz punktów przedszkolnych stanowi jeden z kluczowych aspektów zapewnienia dzieciom bezpiecznych warunków w pomieszczeniach. Jakość powietrza wewnętrznego nie jest bowiem obojętna dla zdrowia dzieci. Kwestie te są regulowane przepisami – zachęcam do zapoznania się z wymaganiami dotyczącymi wentylacji w placówkach opieki nad dziećmi.
Przedszkole musi być przygotowane pod względem bezpieczeństwa na powrót do niej po przerwie wakacyjnej dzieci i pracowników. Zapewnienie bezpieczeństwa w placówce należy do zakresu zadań dyrektora. Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i pracownikom wymaga zaś dokonywania ocen stanu bezpieczeństwa uwzględniających całokształt zagadnień mających na nie wpływ. Sprawdzamy, jak dokonać takiej oceny.
Sprawdź, czy możliwe jest założenie monitoringu wizyjnego w przedszkolu a szczególnie w salach w których prowadzone są zajęcia z dziećmi.
Przedszkole może być zlokalizowane na pierwszym piętrze budynku, jeśli komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej oraz inspektor sanitarnego wydadzą pozytywne opinie potwierdzające spełnienie wymagań dla tej części budynku, w której ma być prowadzona placówka.
W czasie epidemii COVID-19 kluczową kwestią związaną z bezpieczeństwem staje się zapewnienie warunków, które zmniejszą ryzyko zakażenia koronawirusem oraz ograniczą rozprzestrzenianie się go w przedszkolu. Dyrektor będzie miał pewność, że właściwie wykonał zadanie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w przedszkolu, jeśli w programie kontroli uwzględni także zagadnienia istotne z tego punktu widzenia.
Sprawdź najnowsze wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – IV aktualizacja.
W przypadku odwołania zakazu organizowania wycieczek szkolnych może nasunąć się pytanie, czy możliwe jest zorganizowanie wyjazdu dla przedszkolaków? Oczywiście, że tak, ale wymaga to spełnienia kilku warunków.
Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania dzieci w przedszkolu powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia wynoszący co najmniej 3 godziny w dniach równonocy (21 marca i 21 września) w godzinach 8–16. Promieni słonecznych niedostatecznie docierających do sali przedszkolnej nie da się zastąpić dodatkowymi źródłami światła sztucznego. Niekiedy, aby uzyskać wymagane przepisami nasłonecznienie, niezbędne jest wstawienie dodatkowego okna.
GIS zaktualizowało wytyczne sanitarne dla przedszkoli i żłobków. Główna zmiana polega na zwiększeniu liczebności grup do 25 dzieci. Dla wielu placówek oznacza to możliwość przyjęcia pełnej grupy dzieci.
Przedszkole działające w okresie zagrożenia koronawirusem nie musi wykreślać leżakowania z ramowego rozkładu dnia. Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego nie wprowadzają ograniczeń w organizowaniu form wypoczynku dla dzieci w przedszkolu.
Z tego artykułu dowiesz się:
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.