Przedszkole, realizując zadania statutowe, powinno zapewnić wszystkim dzieciom możliwość korzystania z posiłków, w tym dzieciom z alergią pokarmową. Co jednak ważne, nie ma przepisu pozwalającego żądać dostarczenia do przedszkola zaświadczenia lekarskiego o alergii. Sprawdź, w jaki sposób rodzic informuje o alergii pokarmowej dziecka uczęszczającego do przedszkola.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Z powodu występowania zbliżonych objawów ze strony układu pokarmowego alergia pokarmowa dość często mylona jest z nietolerancją pokarmową. Według Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej nadwrażliwość pokarmowa organizmu polega na nieprawidłowej i powtarzającej się reakcji organizmu na spożyty pokarm, który przez osoby zdrowe jest dobrze tolerowany. Wyróżnia się dwa mechanizmy patogenetyczne: immunologiczne i nieimmunologiczne.
Rodzice, chcąc, aby im dzieciom w przedszkolu została zapewniona jak najlepsza opieka, często już na etapie rekrutacji informują o stanie zdrowia dziecka i jego potrzebach. Robią to nawet, jeżeli dana choroba nie stanowi podstawy do przyznania dodatkowych punktów. Pojawia się jednak pytanie – czy stan zdrowia dziecka może uzasadnić jego nieprzyjęcie? Poznaj odpowiedź w odniesieniu do dziecka z alergią pokarmową.
Coraz częściej rodzice zgłaszają, że ich dzieci cierpią na alergię na gluten. W ziarnie pszenicy występuje wiele białek antygenowych, jednak do najsilniejszych należą: albuminy, globuliny, gliadyny i gluteniny. To one są odpowiedzialne za wiele zespołów chorobowych. Badania wykazały, że krzyżowa reaktywność między różnymi ziarnami zbóż jest dużo częstsza niż wśród innych grup pokarmów, jednak tylko u 80% chorych na alergie na różne zboża objawy występują tylko po spożyciu pszenicy. Dowiedz się, czym jest alergia na gluten, co odróżnia ją od celiakii. Sprawdź, jak system oświaty odpowiada na potrzeby dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami w zakresie żywienia.
Przeczytaj również:
Jaja należą do produktów o bardzo wysokiej wartości odżywczej.
Alergia pokarmowa jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego, pojawiającą się w krótkim czasie po zjedzeniu pokarmu zawierającego alergen. Do pierwszych objawów zalicza się trudności w oddychaniu, kaszel, obrzęk twarzy, pokrzywkę, nudności, wymioty, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Alergia pokarmowa jest najczęstszą przyczyną wstrząsu anafilaktycznego u dzieci.
Alergie na białko mleka krowiego zalicza się do głównych problemów klinicznych u najmłodszych dzieci. Częstość występowania alergii na mleko krowie występuje u 1,8-7,5% dzieci i maleje wraz z wiekiem. Przyczyną reakcji alergicznych po spożyciu mleka krowiego jest znajdujące się w nim około 30 białek. Najważniejszymi alergenami pochodzącymi z mleka krowiego są białka serwatkowe (najczęściej beta-laktoglobulina) oraz kazeina. U dzieci uczulonych na białko mleka krowiego reakcja alergiczna może występować również po spożyciu mleka innych zwierząt kopytnych np. owiec, kóz. Aż co czwarte dziecko z alergią na mleko krowie może wykazywać również reakcje alergiczne na soje.
Ryby to jeden z czynników najczęściej wywołujących u dzieci alergie pokarmową. Z reguły uczulenie występuje na wiele rodzajów ryb na raz, choć zdarza się również alergia na jeden gatunek. Reakcje uczuleniowe mogą wstąpić nie tylko po spożyciu, ale także na drodze kontaktowej (po zetknięciu ze skórą) czy inhalacyjnej (podczas przygotowywania potrawy). Objawy pojawiają się nawet już po kilku minutach od spożycia bądź kontaktu z rybą. Najgroźniejszym objawem reakcji alergicznej na ryby jest anafilaksja.
Soja i jej przetwory są bardzo często wykorzystywane w produkcji żywności. Badania dowodzą, iż około 60% żywności dostępnej na rynku w swoim składzie zawiera soję.
Orzeszki ziemne są bardzo silnymi alergenami pokarmowymi. Jednak prawidłowo otrzymywany olej arachidowy nie zawiera białek i nie wywołuje uczuleń.
Jeżeli dziecko ma alergię pokarmową i przedszkole nie jest w stanie zapewnić mu odpowiedniej diety lub też rodzice, z troski o bezpieczeństwo przygotowywanych posiłków, wolą sami dostarczać jedzenie dla dziecka, nie ma przeszkód, by dyrektor wyraził zgodę na takie rozwiązanie.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.