Objawy wystąpienia alergii i wstrząsu anafilaktycznego
Objawy alergii mogą być zróżnicowane, w zależności od alergenu i typu alergii, mogą obejmować zmiany skórne, reakcje układu pokarmowego lub oddechowego, a także błon śluzowych oczu.
Do najczęściej występujących objawów alergii zalicza się:
- katar w postaci wodnistej wydzieliny, spływającej po tylnej ścianie gardła,
- podrażnioną skórę nosa,
- świąd nosa,
- kichanie,
- suchy kaszel,
- świszczący oddech,
- uczucie duszności,
- zapalenie spojówek,
- łzawienie oczu,
- obrzęk powiek,
- wypryski skórne, pokrzywkę,
- suchość i świąd skóry,
- biegunkę, ból brzucha, nudności, wymioty.
Objawy, które mogą sugerować wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego:
- duszność, problemy z oddychaniem,
- uczucie osłabienia,
- silny ból brzucha, biegunka,
- wymioty,
- zawroty głowy,
- kołatanie serca,
- wzrost tętna,
- spadek ciśnienia tętniczego krwi,
- „zimny pot”,
- utrata przytomności.
Obecnie nie ma przepisów, które stanowiłyby podstawę do podawania dzieciom leków lub wykonywania wobec nich innych czynności medycznych. Jedynym wskazaniem może być komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie możliwości podawania leków dzieciom przez nauczycieli w przedszkolu (www.mz.gov.pl). Wskazano w nim m.in., że w sytuacjach nagłych, gdy stan zdrowia dziecka wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nauczyciel, dyrektor lub pielęgniarka są zobowiązani do udzielenia pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności, wezwania karetki pogotowia ratunkowego i zawiadomienia o tym rodziców dziecka.
Zdaniem Ministerstwa Zdrowia samo podanie leków zleconych przez lekarza należy traktować jako czynność techniczną polegająca na realizacji zlecenia lekarskiego, która wiąże się ze sprawowaniem funkcji opiekuńczej nad dzieckiem wymagającym systematycznego podawania leków. Według ministerstwa działania w tym zakresie podejmowane w przedszkolu zarówno przez pielęgniarkę, jak i nauczyciela powinny być analogiczne do tych, jakie w podobnych sytuacjach podejmowaliby rodzice dziecka. Stanowisko to nie jest przepisem prawa, a jedynie źródłem pomocniczym.
ZAPAMIĘTAJ Nauczyciele mogą, ale nie muszą przyjmować delegowanych na nich przez rodziców uprawnień do wykonywania czynności związanych z opieką nad dzieckiem w zakresie podania leku.
Jeśli dziecko z chorobą przewlekłą musi przyjmować leki podczas pobytu w przedszkolu, rodzice dziecka przed przyjęciem go do przedszkola powinni przekazać dyrektorowi dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka (art. 155 UPO).
Gdy w czasie nieobecności pielęgniarki w przedszkolu trzeba podać dziecku lek lub wykonać inne czynności, to mogą być one wykonane przez inne osoby, jeżeli odbyły przeszkolenie w tym zakresie. Osoby przyjmujące takie zadanie muszą wyrazić na to zgodę. Wykształcenie medyczne nie jest koniecznym wymogiem. Przekazywanie przez rodziców uprawnień do wykonywania czynności związanych z opieką nad dzieckiem oraz zgoda pracownika przedszkola i zobowiązanie do sprawowania opieki powinny mieć formę umowy (ustnej lub pisemnej) między rodzicami dziecka przewlekle chorego a pracownikiem przedszkola.
ZAPAMIĘTAJ Dziecko ze stwierdzoną ciężką alergią pokarmową w razie wstrząsu powinno mieć przy sobie odpowiedni lek, który mógłby zostać podany przez przeszkolonego nauczyciela. Rodzice powinni dostarczyć do przedszkola aktualne zaświadczenie od lekarza wraz z ich pisemnym upoważnieniem do podania jednorazowej dawki adrenaliny w momencie pojawienia się u dziecka wstrząsu.
Należy pamiętać, że od 28 listopada 2018 r. wszyscy przedszkola podlegają szkoleniom z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dyrektor powinien zadbać zatem o przeszkolenie wszystkich zatrudnionych nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych. Program szkolenia powinien uwzględniać zasady postępowania w przypadku wystąpienia alergii i wstrząsu anafilaktycznego.
Na stronie www.przedszkole.wip.pl znajdziesz: