Wsparcie dla dziecka ze spektrum autyzmu

Data aktualizacji dokumentu: 8 lutego 2021
0802c19761b46a04eab8a49c0a39eb4269ba435a-xlarge (4)

Dowiedz się, czy dla dziecka z autyzmem przedszkole musi zatrudnić nauczyciela wspomagającego, czy też wystarczy że wśród kadry przed znajduje się specjalista np. terapeuta pedagogiczny oraz pedagog specjalny.

Formalnie przedszkole spełnia już warunek zatrudnienia dodatkowo nauczyciela z przygotowaniem w zakresie pedagogiki specjalnej. Przepisy nie precyzują specjalności, jaką powinien ukończyć dodatkowo zatrudniony nauczyciel, jednak merytorycznie uzasadnione byłoby zatrudnienie osoby z przygotowaniem do pracy z dzieckiem z autyzmem – jeśli w orzeczeniu wskazana będzie potrzeba wsparcia ze strony dodatkowo zatrudnionej kadry. Przy czym wspomaganie w trakcie zajęć nie musi być realizowane tylko przez dodatkowo zatrudnionego nauczyciela, może to być inny specjalista lub pomoc nauczyciela – w zależności od potrzeb dziecka i zaleceń w orzeczeniu.