Weryfikacja kwalifikacji nauczyciela wspomagającego w suplemencie

Data aktualizacji dokumentu: 8 lutego 2021
d3cc2ab0c9a937c842328c652c1d73d9a5a71917-xlarge (8)

Sprawdź, czy w przedszkolu można zatrudnić na stanowisku nauczyciela wspomagającego osobę, która skończyła studia w zakresie wczesnego wspomagania, ale nie ma ukończonej pedagogiki przedszkolnej.

Nauczyciel wspomagający w przedszkolu ogólnodostępnym powinien posiadać kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej, nie musi z zakresu pedagogiki przedszkolnej. Dyrektor ma obowiązek sprawdzić w suplemencie do dyplomu ukończonych studiów, czy nauczyciel nabył kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej. Jeżeli nauczyciel ukończył tylko studia podyplomowe, to posiada kwalifikacje wyłącznie do prowadzenia wczesnego wspomagania.

W przedszkolach niepublicznych i innych niepublicznych formach wychowania przedszkolnego obowiązuje te same zasady kształcenia dzieci niepełnosprawnych co w placówkach publicznych.

Autor: Marzenna Czarnocka dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej, wykładowca kursów dla nauczycieli i kadry zarządzającej placówek oświatowych