Sprawdź, jakie wymagania kwalifikacyjne musi spełnić pracownik zatrudniany na stanowisku pomocy nauczyciela dla dziecka z autyzmem. Dowiedz się, czy musi posiadać kwalifikacje zgodne z rodzajem niepełnosprawności dziecka.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Obecnie specjaliści rozpoznają autyzm coraz wcześniej. Pierwsze objawy pojawiają się już w pierwszym roku życia. Na etapie przedszkola można zaobserwować różne objawy spektrum autyzmu, które utrudniają dzieciom codzienne funkcjonowanie. Na szczęście dziś normą jest to, że kilkulatki są kierowane do poradni specjalistycznych w celu oceny rozwoju. Zaburzenia neurorozwojowe nie są już tematem tabu. Współcześni rodzice i nauczyciele mają zazwyczaj podstawową wiedzę na temat neuroróżnorodności. Na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się również podejście do edukacji osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Dzieci w spektrum autyzmu korzystają z przedszkoli ogólnodostępnych i integracyjnych. O czym warto pamiętać w pracy z dzieckiem z całościowymi zaburzeniami rozwoju? Jakiego rodzaju środowisko będzie dla niego zarówno bezpieczne, jak i odpowiednio stymulujące?
Dowiedz się, w jaki sposób przedszkole masowe bez oddziałów integracyjnych, nieposiadające nauczycieli z wykształceniem ukierunkowanego na pracę z dziećmi z autyzmem ani terapeutów wskazanych w orzeczeniu powinno zrealizować zalecenia z orzeczenia dostarczonego przez rodziców dziecka autystycznego z chorobami współistniejącymi. Sprawdź także, czy dyrektor może odmówić przyjęcia tego dziecka do przedszkola z uwagi na to, że orzeczenie określa, że najkorzystniejszą formą kształcenia jest kształcenie w przedszkolu specjalnym dla dzieci z autyzmem.
Czy nauczyciel wspomagający zatrudniony do wspomagania dziecka z autyzmem prowadzi jakąś własną dokumentację? Czy powinien mieć jakiś plan/program? Zajęcia rewalidacyjne oraz z pomocy pp prowadzą inne osoby i mają one dzienniki przypisane do tych zajęć.
Dowiedz się, czy dla dziecka z autyzmem przedszkole musi zatrudnić nauczyciela wspomagającego, czy też wystarczy że wśród kadry przed znajduje się specjalista np. terapeuta pedagogiczny oraz pedagog specjalny.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.