Czas pracy nauczycieli specjalistów

60 czy 45 minut? Ile w praktyce powinna trwać godzina pracy nauczycieli specjalistów zatrudnionych w przedszkolu? Sprawdź, co w tej kwestii stanowią przepisy, i dowiedz się, jak poprawnie rozliczać czas pracy specjalistów.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
|
Ile godzin tygodniowo pracuje nauczyciel specjalista?
Zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W pragmatyce zawodowej nauczycieli przyjmuje się więc, że tygodniowy wymiar czasu pracy nauczycieli to 40 godzin, z uwzględnieniem, że w ramach tego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7 – tzw. pensum,
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów,
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Regulacje te dotyczą wszystkich nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu, a zatem także nauczycieli specjalistów.
Czas pracy nauczyciela, w tym specjalisty, jest liczony w godzinach zegarowych, również tzw. pensum. W związku z tym godzina pracy nauczyciela/specjalisty trwa 60 minut, w których trakcie może on realizować zajęcia trwające 60 lub 45 minut. Sprawdź, które zajęcia trwają 60 minut, a które 45 minut.
Ile wynosi pensum nauczycieli specjalistów?
Natomiast odrębnie (na podstawie uchwały organu prowadzącego) ustalane jest tzw. pensum tygodniowe, które w przypadku specjalistów nie może być wyższe niż 22 godziny (art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b KN).
Jakie zajęcia trwają 60 minut, a jakie 45 minut?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach godzina zajęć:
1) rozwijających uzdolnienia;
2) specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;
3) rozwijających umiejętności uczenia się;
4) dydaktyczno-wyrównawczych;
5) związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu – w przypadku uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych
trwa 45 minut.
Zgodnie z § 10 ust. 3 rozporządzenia z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli godzina zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych trwa 60 minut.
Zatem należy przyjąć, że nauczyciel specjalista, którego tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć wynosi np. 22 godziny, może w ustalonym czasie pracy zrealizować 22 godziny zajęć 60-minutowych lub 29,5 godziny zajęć trwających 45 minut.
Należy też podkreślić, że specjaliści w ramach pensum prowadzą również inne czynności, np. badania diagnostyczne, udzielają pomocy rodzicom itp.
Ponieważ nie zdefiniowano odrębnie w przepisach czasu trwania godziny pracy nauczyciela, to należy przyjąć, że niezależnie od czasu trwania zajęć, które prowadzi dany specjalista, wymiar godzin jego pracy zawsze jest liczony jako godzina zegarowa. |
W placówkach niepublicznych czas pracy nauczycieli, w tym nauczycieli specjalistów, uregulowany jest na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Nauczycieli tych nie obowiązuje bowiem nauczycielskie pensum. |
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 986) – art. 42 ust. 1 i 2, art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 2736) – § 10 ust. 3.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1798) – § 16.
Podobne artykuły
Zobacz również
Aktualny numer
