W każdym przedszkolu trzeba obowiązkowo zatrudniać nauczycieli specjalistów. Liczba etatów, które trzeba zagwarantować jest uzależniona od liczby dzieci. W przedszkolach, w których liczba dzieci przekracza 50 dzieci obowiązkowo zatrudnia się psychologa i pedagoga specjalnego. Jeżeli jednak liczba dzieci jest mniejsza, to dyrektor decyduje o tym, których specjalistów zatrudni. Sprawdź szczegóły.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przedszkola niepubliczne są uprawnione do zawierania z nauczycielami umów cywilnoprawnych. Warunkiem jest, aby nauczyciel prowadził nie więcej niż cztery godziny zajęć z dziećmi tygodniowo. Trzeba jednak pamiętać, że godziny realizowane przez specjalistów zatrudnionych na zlecenie nie są wliczane do wymaganego minimum zatrudnienia specjalistów. Innymi słowy, pedagog, pedagog specjalny, logopeda czy terapeuta pedagogiczny, z którym zawarto umowę zlecenia nie będzie brany pod uwagę przy kontroli zatrudniania nauczycieli specjalistów w przedszkolu. Ich godziny nie wliczają się do wymaganej liczby etatów nauczycieli.
Dowiedz się czy w związku z nowelizacją ustawy – Karta Nauczyciela od 1 września 2022 roku w przedszkolu publicznym i niepublicznym musi być zatrudniony psycholog lub inny specjalista.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przepisy wskazują, że w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym należy określić zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów pracujących z wychowankiem posiadającym orzeczenie o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dowiedz się, w jaki sposób należy to zrobić i jakie mogą to być działania.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.