
- Data: 11.03.2022
Zwiększenie liczby miejsc w przedszkolu dla dzieci z Ukrainy
Od 10 marca 2022 roku obowiązują nowe limity dzieci w oddziale przedszkolnym i klasach I-III szkoły podstawowej. Wynika to z nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Sprawdź, ile może liczyć oddział przedszkolny przyjmujący dzieci z Ukrainy.

- Data: 06.03.2022
Bezpłatny transport do miejsca prowadzenia zajęć dla dzieci i uczniów z Ukrainy
Specustawa ukraińska przewiduje możliwość zorganizowania bezpłatnego transportu dla dzieci i uczniów z Ukrainy do tzw. innej lokalizacji prowadzenia zajęć. Takie rozwiązanie będzie się wiązało z koniecznością zatrudnienia opiekuna, który będzie sprawował opiekę w czasie dowozu do i z miejsca organizacji zajęć dla dzieci z Ukrainy. Poznaj szczegóły tego rozwiązania.

- Data: 06.03.2022
Specustawa ukraińska - nowe zasady zatrudniania obywatela Ukrainy na stanowisku pomocy nauczyciela
W trybie pilnym trwają prace nad projektem specustawy ukraińskiej, która poza szeregiem rozwiązań o charakterze organizacyjnym i socjalnym, ma także ułatwić zatrudnianie tych osób w polskich przedszkolach i szkołach. Sprawdź, na jakim stanowisku będzie można zatrudnić w przedszkolu obywatela Ukrainy i jakie wymagania będzie musiał spełnić.

- Data: 06.03.2022
Gdzie będą się uczyć dzieci i uczniowie z Ukrainy?
Ukraińska specustawa przewiduje możliwość organizowania zajęć dydaktycznych wychowawczych i opiekuńczych w innych lokalizacjach niż szkoły i przedszkola. Sprawdź, co w praktyce oznaczają regulacje specustawy dotyczące kształcenia i wychowania dzieci i uczniów z terytorium Ukrainy.

- Data: 05.03.2022
Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
Trwają pilne prace nad projektem specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Pierwsza wersja projektu ustawy zakłada szereg rozwiązań prawnych, finansowych i organizacyjnych mających na celu kompleksową pomoc cudzoziemcom, a w szczególności obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i wjechali, posiadając stosowne uprawnienie wjazdowe, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

- Data: 30.01.2022
Podpisanie diagnozy przedszkolnej, gdy dyrektora zastępuje nauczyciel sporządzający ten dokument
Jestem dyrektorem przedszkola niepublicznego, na dwa miesiące muszę wyjechać (urlop bezpłatny), na czas mojej nieobecności organ prowadzący mianuje osobę, która będzie pełniła obowiązki dyrektora przez czas mojej nieobecności. Czy jeżeli będzie to równocześnie nauczyciel zerówki, który przygotowuje diagnozę gotowości szkolnej, którą do końca kwietnia należy oddać rodzicom, czy w miejscu „podpis dyrektora” wystarczy jedynie jego podpis z dopiskiem „ z upoważnienia”, czy też ktoś jeszcze powinien podpisać ten dokument?

- Data: 30.01.2022
Problem z wypełnieniem druku diagnozy przedszkolnej
Nauczyciele aktualnie opracowują druk gotowości szkolnej dzieci (które idą od września do 1 klasy). Co powinno się znaleźć w punkcie dotyczącym dodatkowych spostrzeżeń o dziecku? Do tej pory pisaliśmy np. „Na podstawie zadań arkusza gotowości szkolnej, który określa dojrzałość szkolną dziecka, chłopiec zdobył łącznie 117 punktów, tym samym jest gotowy do podjęcia obowiązków szkolnych”– teraz dzieci nie robią zadań z arkusza gotowości. Na jakiej podstawie powinna być zrobiona ocena gotowości, aby informacja nie była krzywdząca dla dziecka? Przedszkole pracuje zdalnie. Obserwacje ani hospitacje się nie odbywają. Nauczyciele wysyłają karty pracy dla rodziców (nie pracują w żadnym programie online. Co z obszarami podstawy programowej w przedszkolu, które nie mogą być zrealizowane w formie przesyłanych zajęć – mają być uwzględnione w innych miesiącach czy mimo wszystko np. mamy wpisać teatrzyk dla dziecka albo zajęcia gimnastyczne itp.?

- Data: 30.01.2022
Zakaz wypowiadania umowy w miesiącu przeprowadzania diagnozy przedszkolnej
Czy przedszkole niepubliczne może zawrzeć w umowie o pracę z nauczycielem zapis, zgodnie z którym pracownik nie będzie mógł jej wypowiedzieć w miesiącu przygotowania rocznej lub półrocznej karty obserwacji dziecka bądź gotowości szkolnej?

- Data: 30.01.2022
Nazwa dokumentu z poradni w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego
Czy dokument pod nazwą „diagnoza pedagogiczna”, wydany przez poradnię niepubliczną w celu oceny gotowości szkolnej i zawierający stanowisko poradni „odroczenie rozpoczęcia obowiązku szkolnego przez dziecko w roku szkolnym 2020/2021, może być opinią poradni w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego czy w nagłówku musi być nazwa „opinia” zgodnie z Prawem oświatowym.

- Data: 30.01.2022
Zasady odraczania obowiązku szkolnego
Rodzice dziecka z zerówki pomimo opinii nauczyciela o braku gotowości szkolnej zdecydowali posłać go do klasy I, i mimo zaleceń nie poszli do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Widać, że dziecko sobie nie poradzi, mama teraz wyraża chęć zapisania do paradni i żałuje, że nie zostawiła dziecka w zerówce. Czy jest możliwość, żeby dziecko z powrotem trafiło do zerówki?
Aktualny numer
