Liczba dzieci z Ukrainy w oddziale w przedszkolu w roku szkolnym 2023/2024
Aktualnie liczba dzieci w oddziale przedszkolnym, do którego uczęszczają dzieci z Ukrainy, może wynosić 28 dzieci. Oddziały, do których przyjęto dzieci z Ukrainy mogą funkcjonować ze zwiększoną liczbą dzieci do ukończenia wychowania przedszkolnego przez dzieci będące obywatelami Ukrainy. Od początku roku szkolnego 2023/2024 placówka nie ma już możliwości tworzenia oddziałów liczących 28 dzieci. Sprawdź szczegóły.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Ile dzieci można przyjąć do oddziału w przedszkolu na rok szkolny 2023/2024?
- Czy do dzieci z Ukrainy stosuje się odmienne zasady rekrutacji do przedszkola?
- Czy będą dodatkowe miejsca w przedszkolach dla dzieci z Ukrainy?
Liczba dzieci z Ukrainy w oddziale przedszkola – brak specjalnych przepisów na rok szkolny 2023/2024
Zgodnie z poprzednim stanem prawnym w latach szkolnych 2021/2022 i 2022/2023 liczba dzieci w grupie przedszkola mogła być zwiększona o nie więcej niż 3 dzieci będących obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wybuchem wojny.
Przepis ten nie obowiązuje od roku szkolnego 2023/2024. W ostatniej zmianie rozporządzenia MEiN z 21 marca 2020 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy nie przewidziano wydłużenia o kolejny rok możliwości tworzenia liczniejszych oddziałów w przedszkolach i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.
Powyższe oznacza, że ustalając liczbę wolnych miejsc w przedszkolu dyrektorzy muszą przyjąć, że liczba dzieci w przedszkolu w jednym oddziale nie może przekroczyć 25.
Do przepisów określających organizację kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy nie wprowadzono nowych zapisów, które umożliwiałyby zwiększanie liczebności oddziału o dzieci z Ukrainy również w roku szkolnym 2023/2024.
Przepisy nie mówią, ile dzieci z Ukrainy można przyjąć do jednego oddziału
Należy zauważyć, że żadne przepisy nie mówią, ile dzieci z Ukrainy można przyjąć do przedszkola czy ile dzieci z Ukrainy może uczęszczać do jednego oddziału. Dzieci te są przyjmowane na takich samych zasadach, co dzieci polskie.
Zgodnie z przepisami, osoby niebędące obywatelami polskimi korzystają z nauki i opieki w publicznych przedszkolach na warunkach dotyczących obywateli polskich.
Prawo do korzystania z nauki i opieki w publicznych przedszkolach przysługuje wszystkim dzieciom pochodzącym z Ukrainy w wieku 3-5 lat, a dzieci w wieku 6 lat mają obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu.
Rodzice z Ukrainy ubiegający się o przyjęcie dziecka do przedszkola mogli wziąć udział w rekrutacji na nowy rok szkolny 2023/2024 na tych samych zasadach, jak rodzice dziecka posiadającego obywatelstwo polskie. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadzała komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola na wniosek rodzica kandydata.
Przyjmowanie dzieci z Ukrainy do przedszkoli w roku szkolnym 2023/2024 odbywało się na takich samych zasadach, co dzieci z Polski. To oznacza, że brały one udział w rekrutacji do przedszkoli (art. 130 ust. 1 i 4, art. 131 oraz art. 165 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe). W trakcie roku szkolnego są przyjmowane na zasadach określonych w art. 130 ust. 2 z 14 grudnia 2023 r. Prawo oświatowe, czyli za zgodą dyrektora przedszkola. Jeżeli oddział liczy już 25 dzieci, to obowiązujące przepisy nie zezwalają na zwiększenie liczebności grupy.
Zwiększona liczba dzieci w przedszkolu do ukończenia wychowania przedszkolnego
Co jednak ważne, dyrektor nie musi zmniejszać grup – dzieci przyjęte do większych oddziałów mogą chodzić do przedszkola do ukończenia etapu edukacyjnego. Oddział, który zwiększył liczebność o 3 dzieci z Ukrainy, może jednak w ten sposób funkcjonować aż do ukończenia wychowania przedszkolnego przez te dzieci (§ 7 ust. 1a MEiN z 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy).
PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNE
Do określenia limitu liczby dzieci w przedszkolu niepublicznym nie stosuje się przepisów rozporządzenia MEN z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Liczbę dzieci ustala organ prowadzący przedszkole niepubliczne, ale biorąc pod uwagę obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i pracy.
Przeczytaj również: