W dniu 1 września 2024 r. weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi odbywanie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego w polskiej jednostce systemu oświaty warunkuje prawo do otrzymywania tzw. 800+. Taka zmiana powoduje zwiększenie liczby dzieci zapisywanych do przedszkoli. Ze względu na nowe obowiązki edukacyjne dla dzieci z Ukrainy, zwiększono liczebności oddziałów w przedszkolach.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Aktualnie liczba dzieci w oddziale przedszkolnym, do którego uczęszczają dzieci z Ukrainy, może wynosić 28 dzieci. Oddziały, do których przyjęto dzieci z Ukrainy mogą funkcjonować ze zwiększoną liczbą dzieci do ukończenia wychowania przedszkolnego przez dzieci będące obywatelami Ukrainy. Od początku roku szkolnego 2023/2024 placówka nie ma już możliwości tworzenia oddziałów liczących 28 dzieci. Sprawdź szczegóły.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy wprowadziła nieprzekraczalny termin na złożenie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego przez dzieci z Ukrainy. Dowiedz się do kiedy musisz oczekiwać na deklarację rodziców dzieci z Ukrainy uczęszczających obecnie do przedszkola i co zrobić, jeżeli w terminie nie złożą wniosku o kontynuację wychowania przedszkolnego w nowym roku szkolnym.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dowiedz się, czy przyjęcie do przedszkola, oddziału przedszkolnego lub innej formy wychowania przedszkolnego dzieci z Ukrainy w tym i kolejnym roku szkolnym wymaga wprowadzenia zmian w statucie przedszkola. Upewnij się także, kto w przedszkolu odpowiada za przygotowanie nowelizacji tego dokumentu.
Przepisy dotyczące kształcenia dzieci z Ukrainy pozwalają zwiększyć liczebność oddziału przedszkola do 28 dzieci. Oznacza to, że przy maksymalnym obłożeniu oddziału (25 dzieci) można przyjąć troje dzieci z Ukrainy. Jeżeli oddział liczy np. 20 dzieci, to można przyjąć pięciu dodatkowych uczniów. Dowiedz się jednak, czy zwiększenie limitu w oddziałach jest niezależne od przepisów bhp i wymagań co do powierzchni przypadającej na jedno dziecko.
Zajęcia z dziećmi z Ukrainy odbywającymi edukację przedszkolną mogą być prowadzone w przedszkolu, oddziale przedszkolnym lub innej formie wychowania przedszkolnego. Jeżeli jednak w placówkach tych brakuje miejsc dla dzieci uchodźców, można zaadaptować na ten cel inny lokal. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić lokal przeznaczony na prowadzenie zajęć z dziećmi z Ukrainy, zwany w przepisach „inną lokalizacją prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych”.
Sprawdź, jakie wytyczne dla dyrektorów przedszkoli wprowadza rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy.
Sprawdź, czy przepisy prawa oświatowego oraz szczególne regulacje związane z przyjmowaniem do polskich placówek oświatowych dzieci z zagranicy pozwalają na utworzenie oddziału przygotowawczego w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym dla dzieci i uczniów z Ukrainy.
Dowiedz się, czy dzieci 6-letnie z Ukrainy powinny być obowiązkowo przyjęte do oddziału zerowego w polskich szkołach i przedszkolach. Sprawdź, czy status uchodźcy gwarantuje im pierwszeństwo w przyjęciu do placówki wychowania przedszkolnego przed dziećmi z Polski, które biorą udział w rekrutacji.
Od 10 marca 2022 roku obowiązują nowe limity dzieci w oddziale przedszkolnym i klasach I-III szkoły podstawowej. Wynika to z nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Sprawdź, ile może liczyć oddział przedszkolny przyjmujący dzieci z Ukrainy.
Obecnie maksymalny wymiar godzin ponadwymiarowych jaki można przydzielić nauczycielowi szkoły i przedszkola wynosi połowę obowiązującego nauczyciela pensum. Specustawa ukraińska przewiduje możliwość zwiększenie limitu tych godzin. Sprawdź, na jakich zasadach będzie to możliwe.
Specustawa ukraińska przewiduje możliwość zorganizowania bezpłatnego transportu dla dzieci i uczniów z Ukrainy do tzw. innej lokalizacji prowadzenia zajęć. Takie rozwiązanie będzie się wiązało z koniecznością zatrudnienia opiekuna, który będzie sprawował opiekę w czasie dowozu do i z miejsca organizacji zajęć dla dzieci z Ukrainy. Poznaj szczegóły tego rozwiązania.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.
Ukraińska specustawa przewiduje możliwość organizowania zajęć dydaktycznych wychowawczych i opiekuńczych w innych lokalizacjach niż szkoły i przedszkola. Sprawdź, co w praktyce oznaczają regulacje specustawy dotyczące kształcenia i wychowania dzieci i uczniów z terytorium Ukrainy.
Dzieci z Ukrainy, które razem z rodzinami znalazły schronienie w Polsce, mogą podjąć lub kontynuować wychowanie przedszkolne w polskich przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego. Sprawdź, czy w tym celu muszą spełnić jakieś specjalne warunki lub dostarczyć dokumenty.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.