W dniu 1 września 2024 r. weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi odbywanie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego w polskiej jednostce systemu oświaty warunkuje prawo do otrzymywania tzw. 800+. Taka zmiana powoduje zwiększenie liczby dzieci zapisywanych do przedszkoli. Ze względu na nowe obowiązki edukacyjne dla dzieci z Ukrainy, zwiększono liczebności oddziałów w przedszkolach.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy prawa oświatowego określają maksymalną liczbę dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w oddziałach integracyjnych i specjalnych. Nie ma analogicznych regulacji określających liczbę dzieci z niepełnosprawnością w oddziale ogólnodostępnym. Sprawdź, czy istnieje podstawa prawna nakazująca ograniczenie liczby dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w oddziale ogólnodostępnym w przedszkolu.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Aktualnie liczba dzieci w oddziale przedszkolnym, do którego uczęszczają dzieci z Ukrainy, może wynosić 28 dzieci. Oddziały, do których przyjęto dzieci z Ukrainy mogą funkcjonować ze zwiększoną liczbą dzieci do ukończenia wychowania przedszkolnego przez dzieci będące obywatelami Ukrainy. Od początku roku szkolnego 2023/2024 placówka nie ma już możliwości tworzenia oddziałów liczących 28 dzieci. Sprawdź szczegóły.
Możliwość zwiększenia liczby dzieci niepełnosprawnych w grupie w przedszkolu niepublicznym zależy od tego, czy przedszkole otrzymuje dotację z budżetu gminy.
Niejednokrotnie może zajść potrzeba przyjęcia do przedszkola niepublicznego większej liczby dzieci niż zakładano pierwotnie. Sprawdź, kto może podjąć decyzje o zwiększeniu liczby dzieci w przedszkolu niepublicznym i w jakim stopniu ta liczba zależy od opinii sanitarnej. Upewnij się, że zwiększenie liczby miejsc w przedszkolu zostanie przeprowadzone zgodnie z przepisami.
Z tego artykułu dowiesz się:
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.