Czy nauczyciel może przyprowadzić swoje dziecko do pracy?
Kwestii przyprowadzania dzieci przez pracownika do pracy nie regulują przepisy. Jeżeli jednak pracodawca wyrazi na to zgodę, nauczyciel w awaryjnej sytuacji np. braku możliwości zapewnienia dziecku opieki, może przyjść do przedszkola ze swoim dzieckiem.
( II )Ograniczenia można wprowadzić w regulaminie pracy
Kwestie związane z organizacja i porządkiem w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników powinien określać regulamin pracy obowiązujący w jednostce (art. 104 § 1 kp). Dokument ten określa m.in. warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu (art. 1041 § 1 pkt 1 kp). Można w nim zatem wprowadzić zakaz przyprowadzania do miejsca pracy osób postronnych, niezatrudnionych w danej jednostce.
( II ) Decyduje pracodawca
Dotyczy to także dzieci pracowników i innych członków rodziny. Jeżeli regulamin ani inne akty wewnętrzne takich zastrzeżeń nie zawierają, wówczas pracownik powinien uzyskać zgodę pracodawcy na ewentualne i wyjątkowe przyprowadzenie dziecka do pracy.
Specyfika pracy np. przedszkola pozwala na przyprowadzenie dziecka pracownika do pracy bez uszczerbku dla wywiązania się przez niego z obowiązków pracowniczych i dezorganizacji pracy innych. Pracodawca może więc wyrazić na to zgodę.
PRZEDSZKOLA NIEPUBLICZNE, PUNKTY PRZEDSZKOLNE
Porada ma zastosowanie do wszystkich placówek wychowania przedszkolnego.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.) – art. 104 § 1, art. 1041 § 1 pkt 1.
Agnieszka Rumik-Smolarz
radca prawny, specjalista prawa oświatowego