Pensum nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne
Nauczyciel przedszkola, który w arkuszu organizacyjnym otrzymał godzinę zajęć rewalidacyjnych, nie powinien mieć ustalonego pensum łączonego. Rewalidację realizuje według obowiązującego go pensum, a przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć – jako godziny ponadwymiarowe.
W orzecznictwie wskazano, że pensum nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne jest uregulowane w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 15 marca 2013 r., IV SA/Wr 714/12). W przepisach nie wyróżnia się bowiem odrębnego stanowiska nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne. Zajęcia te są realizowane według dotychczasowego pensum nauczyciela – zob. przykład.
Przykład
Nauczyciel przedszkola otrzymał w arkuszu organizacyjnym 24/25 i 1 godzinę rewalidacji Zostało mu to policzone jako pensum łączone i cały etat. Czy to rozwiązanie jest zgodne z przepisami? Nauczycielowi nie należało ustalać pensum łączonego. Zajęcia rewalidacyjne nauczyciel wykonuje w ramach 22- albo 25-godzinnego pensum – czyli pensum nauczyciela przedszkola, w zależności od wieku dzieci, z którymi pracuje. Innymi słowy, powinno być to takie samo pensum jak jego pensum nauczyciela, czyli 25 godzin.
W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH
Kwestie związane z czasem pracy nauczycieli przedszkoli niepublicznych ustala organ prowadzący.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 2215) – art. 42 ust. 3.
Michał Kowalski
radca prawny, specjalista prawa pracy i prawa oświatowego