Odpowiedzialność i prowadzenie ewidencji czasu pracy
Za prowadzenie ewidencji czasu pracy w przedszkolu odpowiedzialny jest pracodawca. Może on jednak delegować obowiązki z tym związane na innego pracownika – w szczególności osobę odpowiedzialną za sprawy kadrowo-płacowe w jednostce. Powierzenie obowiązków może wynikać z regulacji wewnętrznych, np. regulaminu pracy czy też zakresu obowiązków pracownika.
( II ) Odpowiedzialność pracodawcy
Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie (art. 149 § 1 kp). Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tę jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba (art. 31 § 1 kp).
( II ) Powierzenie zadań w różnej formie
Wyznaczenie osoby do dokonywania za pracodawcę czynności prawnych z zakresu prawa pracy może nastąpić w każdy sposób dostatecznie ujawniający wolę reprezentowanego. wystarczy złożenie oświadczenia woli przez pracodawcę i wyrażenie na to zgody przez wyznaczoną osobę. Może ono nastąpić w każdy sposób dostatecznie ujawniający taką wolę reprezentowanego pracodawcy (art. 31 kp oraz art. 60 kc w związku z art. 300 kp), w szczególności nie jest uzależnione od udzielenia takiej osobie pisemnego pełnomocnictwa (wyrok SN z 7 czerwca 2018 r., II PK 91/17; wyrok SN z 7 grudnia 2012 r., II PK 121/12). Sposobem na delegowanie obowiązków dotyczących ewidencji czasu pracy może być umieszczenie tych zadań w zakresie obowiązków pracownika odpowiedzialnego za sprawy kadrowo-płacowe w placówce.
W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH
Zasady prowadzenia ewidencji czasu pracy mają zastosowanie także do przedszkoli niepublicznych.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.) – art. 31 § 1, art. 149 § 1.
Agnieszka Rumik-Smolarz
radca prawny, specjalista prawa oświatowego