Archiwalny

Dzieci oddziału przedszkolnego nie mogą oczekiwać na rodziców w szkolnej świetlicy

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Data aktualizacji dokumentu: 7 października 2022
Dokument archiwalny
Dzieci oddziału przedszkolnego nie mogą oczekiwać na rodziców w szkolnej świetlicy

Dzieci z oddziału przedszkolnego nie mogą po zakończeniu zajęć pozostawać pod opieką wychowawców świetlicy szkolnej. Świetlica jest bowiem miejscem przeznaczonym dla uczniów, którzy pozostają tam pod opieką wychowawcy świetlicy. Osoby te nie mogą zaś sprawować opieki nad dziećmi uczęszczającymi do przedszkola.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Organizacja pracy oddziału przedszkolnego – jakie zasady?
  • Czy dzieci z oddziału przedszkolnego mogą przebywać w świetlicy szkolnej?
  • Kto sprawuje opiekę nad dziećmi przebywającymi w świetlicy w szkole podstawowej?

Oddział przedszkolny działa na zasadach przedszkola

Oddział przedszkolny organizacyjnie pozostaje w strukturze wychowania przedszkolnego i działa na zasadach przewidzianych dla przedszkola, mimo że jest zorganizowany w szkole podstawowej. Z kolei świetlica szkolna przeznaczona jest dla uczniów szkoły. Dzieci uczęszczające do przedszkoli w zespołach szkolno-przedszkolnych oraz do oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych nie są uczniami, dlatego wychowawcy świetlicy szkolnej nie mogą sprawować nad nimi opieki w ramach zatrudnienia na stanowisku nauczyciela szkolnego – patrz przykład.

Przykład: W szkole mamy zatrudnionego nauczyciela edukacji przedszkolnej, który w ramach realizacji podstawy programowej jest zatrudniony z pensum 22 godziny tygodniowo. Nadmieniam, że w szkole funkcjonuje świetlica szkolna. Z jakiego wymiaru winien być zatrudniony nauczyciel oddziału przedszkolnego w ramach zajęć opiekuńczo-wychowawczych oddziału przedszkolnego? Z wymiaru 22 - oddział przedszkolny czy 26-świetlica szkolna? Czy dzieci oddziału przedszkolnego mogą, np. po godz. 16.00, pozostawać pod opieką nauczycieli świetlicowych szkoły?

Pensum nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych wynosi 25 godzin, jeżeli nie pracują z grupami dzieci 6-letnich i 22 godziny w przypadku nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6-letnicj (art. 42 ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela). Nie ma podstaw, aby nauczyciel wychowania przedszkolnego realizował pensum przewidziane dla wychowawcy świetlicy.

PUNKTY PRZEDSZKOLNE

Te same zasady dotyczą punktów przedszkolnych zorganizowanych przy szkole podstawowej. Punkt przedszkolny to odrębna jednostka organizacyjna.

Dziećmi z oddziału przedszkolnego opiekuje się nauczyciel przedszkola

Opiekę nad wychowankami przedszkola może sprawować nauczyciel wychowania przedszkolnego realizujący pensum w wymiarze 22 lub 25 godzin, zaś zajęcia świetlicowe są prowadzone przez nauczyciela – wychowawcę świetlicy szkolnej w ramach pensum wynoszącego 26 godzin zajęć.

Ten sam nauczyciel nie może jednocześnie prowadzić dwóch rodzajów zajęć, tj. zajęć opiekuńczych dla dzieci z punktu lub oddziału przedszkolnego i zajęć świetlicowych dla uczniów szkoły podstawowej. Z tego powodu dzieci uczęszczające do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej nie mogą czekać na rodziców w świetlicy szkolnej wraz z uczniami szkoły podstawowej.

W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH

Porada dotyczy również oddziałów przedszkolnych w niepublicznych szkołach podstawowych. Nauczyciel zatrudniony na stanowisku wychowawcy świetlicy szkolnej nie może sprawować opieki nad uczniami oraz dziećmi z oddziału przedszkolnego. Zagadnienia związane z czasem pracy nauczycieli przedszkoli niepublicznych reguluje ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Autor: Marta Wysocka
Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.
Numer 135 Październik/Listopad 2024 r.
Dodano: 24.10.2024

Numer 135 Październik/Listopad 2024 r.

Pokaż listę wydań

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin