Archiwalny

Zmiana wysokości dodatku motywacyjnego po podwyżce wynagrodzenia – nie w każdym przedszkolu

Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Data aktualizacji dokumentu: 30 stycznia 2019
Dokument archiwalny

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli zatrudnionych w placówkach samorządowych. Sprawdź czy w związku z podwyżką wynagrodzenia należy zwiększyć także wysokość dodatku motywacyjnego?  

W ustawie budżetowej została określona kwota bazowa dla nauczycieli na 2019 r. w wysokości 3.045,21 zł., co stanowi wzrost o 5% w stosunku do wysokości kwoty bazowej  z roku 2018. Tym samym o taki również procent wzrośnie minimalne wynagrodzenie zasadnicze w przedszkolach.

Dodatek motywacyjny może wzrosnąć…

Wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego określa regulamin wynagradzania. Jeżeli w regulaminie wskazano, że dodatek przysługuje w wysokości zależnej od stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela (procent od tej stawki), wówczas konieczne będzie wyrównanie dodatku.

… ale nie w każdym przypadku

Jeśli jednak stawki dodatku motywacyjnego nie są w żaden sposób powiązane z kwotami wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela (a tak jest najczęściej), wówczas dodatek będzie wypłacany w niezmienionej kwocie.

Organ prowadzący mógł podjąć uchwałę

Karta Nauczyciela przewiduje, że wysokość stawek tych dodatków określa organ prowadzący w regulaminie. Jeśli organ prowadzący podjął wchodzącą w życie 1 stycznia 2019 r. uchwałę zmieniającą wysokość dodatków do wynagrodzenia nauczycieli, to nauczyciele od 1 stycznia powinni otrzymywać dodatki według wyższych stawek.

Co do zasady nauczycielowi przysługują dodatki w wysokości ustalonej w regulaminie, co oznacza, że w przypadku wprowadzenia zmian w regulaminie albo uchwalenia nowego regulaminu przewidującego wyższe stawki dodatków nauczyciel z automatu powinien otrzymać podwyżkę od dnia, od którego wchodzi w życie regulamin. W takiej sytuacji dochodzi do dorozumianego porozumienia zmieniającego wprowadzającego wyższą stawkę dodatku. Dodatki w nowej wysokości automatycznie powinien dostać nauczyciel także w takim przypadku, gdy przyznanie dodatku polegało na wskazaniu, że dodatek przyznany jest w wysokości przewidzianej w regulaminie (przez odesłanie do regulaminu).

Obniżenie – za wypowiedzeniem zmieniającym

Jeśli natomiast aktem indywidualnym ustalono nauczycielowi wysokość danego składnika wynagrodzenia a nowy regulamin przewiduje stawkę niższą, to w takim wypadku konieczne jest zastosowanie mechanizmu wypowiedzenia zmieniającego.

WAŻNE!

Nowe stawki wynagrodzenia obowiązują od 1 stycznia 2019 r., jednakże w związku z procesem legislacyjnym, nauczyciele odczują je dopiero w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej na rok 2019 r.

W PRZEDSZKOLACH NIEPUBLICZNYCH

Porada nie dotyczy przedszkoli niepublicznych.

Podstawa prawna:

Podstawa prawna: 
  • art. 30 ust. 6 pkt 1 i pkt 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 967 ze zm.).
  • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.
Autor: Michał Kowalski Patryk Kuzior
Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Radca prawny, redaktor Portalu Oświatowego. Specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego. Prowadzi kancelarię, w ramach której udziela pomocy prawnej zarówno nauczycielom, jak i dyrektorom i innym pracownikom szkół. Od kilku lat współpracuje ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.
Numer 135 Październik/Listopad 2024 r.
Dodano: 24.10.2024

Numer 135 Październik/Listopad 2024 r.

Pokaż listę wydań

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin