W niepublicznych przedszkolach częstą praktyką jest zatrudnianie nauczycieli nie na podstawie umowy o pracę, lecz w oparciu o umowy cywilnoprawne – szczególnie umowy zlecenia. Chociaż dyrektor ma większą swobodę w zakresie kształtowania warunków zatrudnienia niż w placówkach publicznych, nie oznacza to pełnej dowolności. Zatrudnienie nauczyciela przedszkola na zlecenie, gdy w rzeczywistości świadczy on pracę posiadającą cechy charakterystyczne dla stosunku pracy, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Państwowa Inspekcja Pracy oraz sądy coraz częściej kwestionują tego rodzaju praktyki.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Kiedy umowa cywilnoprawna może zostać uznana za umowę o pracę.
Jakie ryzyko ponosi dyrektor przedszkola niepublicznego przy stosowaniu umów zlecenia z nauczycielami.
Jakie stanowisko zajmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Czym grozi nieprawidłowe zatrudnienie nauczyciela w oparciu o zlecenie.
Jakie prawa może dochodzić nauczyciel przed sądem pracy.
Jakie są konsekwencje finansowe i organizacyjne uznania stosunku pracy.
Rekrutacja do przedszkola to jeden z kluczowych momentów w roku szkolnym, który wpływa nie tylko na organizację grup, ale także na strukturę zatrudnienia w placówce. Liczba zapisanych dzieci decyduje o liczbie oddziałów i godzin pracy nauczycieli, co może prowadzić do konieczności wprowadzenia zmian kadrowych. Niestety, niższa niż zakładana frekwencja często skutkuje ograniczeniem etatów lub koniecznością zmiany warunków pracy pedagogów. W takiej sytuacji dyrektorzy placówek muszą podejmować trudne decyzje związane ze zmniejszeniem pensum nauczycieli, przenoszeniem ich do innych grup, a w skrajnych przypadkach – redukcją zatrudnienia. W artykule omówimy, jakie rozwiązania prawne można zastosować w zależności od podstawy zatrudnienia nauczyciela oraz jakie kroki powinien podjąć pracodawca, by dostosować kadrową strukturę do realnych potrzeb placówki.
Wybór umowy zawieranej z nauczycielem przedszkola zależy w dużej mierze od posiadanego przez niego stopnia awansu zawodowego, spełnienia warunków określonych w Karcie Nauczyciela oraz potrzeb szkoły. Sprawdź, czym się kierować wybierając formę zatrudnienia dla nauczyciela w roku szkolnym 2024/2025.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zlikwidowanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego nie oznacza, że nauczyciele go stracili. W związku z tym istnieją wątpliwości, na jakiej podstawie zatrudnić nauczyciela kontraktowego – czy powinna być to umowa na czas określony czy nieokreślony? Jeżeli na określony, to czy powinna być umową na okres dwóch lat?
Od 1 września nauczyciel rozpoczynający pracę w szkole lub przedszkolu, który nie posiada stopnia awansu zawodowego, ale ma wymagane przepisami kwalifikacje będzie zatrudniany na 2 lata szkolne. Sprawdź jednak, czy dyrektor nie będzie miał możliwości zatrudnić takiego nauczyciela na krótszy bądź dłuższy okres.
Dowiedz się, czy nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu na czas określony do końca sierpnia można zmienić umowę o pracę w trakcie jej trwania na czas nieokreślony.
Zdarza się, że pracownicy urzędu miasta wymagają od dyrektorów przedszkoli niepublicznych podawania danych, które nie wynikają z przepisów prawa. Tak było w jednym z przedszkoli niepublicznych prowadzonych przez naszego czytelnika. Otóż pracownicy urzędu wymagali, by dyrektor za każdym razem, gdy zmienia się kadra pedagogiczna, np. zatrudniony zostaje nowy pracownik, przedstawiał do urzędu nowy wykaz kadry przedszkola. Dowiedz się, czy urząd miasta ma prawo kontrolować zatrudnianie nauczycieli w prywatnym przedszkolu.
Ostatnio na Portalu pojawił się artykuł na temat zatrudniania w przedszkolach pomocy nauczyciela. W przeciwieństwie do tego stanowiska, zatrudnienie nauczyciela z Ukrainy jest znaczenie bardziej sformalizowane i wymaga przeprowadzenia procedury uznania jego kwalifikacji. Sprawdź, jak w świetle specustawy ukraińskiej i przepisów Karty Nauczyciela zatrudnić nauczyciela z Ukrainy w polskim przedszkolu.
Przedszkola publiczne i niepubliczne mają obowiązek zatrudniania (poza pewnymi wyjątkami) nauczycieli, którzy spełniają wymagania kwalifikacyjne określone w rozporządzeniu MEN. Nadzór nad działaniem dyrektorów jednostek i ich organów prowadzących w tej kwestii sprawuje zaś kurator oświaty. Zdarza się jednak – najczęściej przez niedopatrzenie – że w przedszkolu zostanie zatrudniony nauczyciel, który nie ma kwalifikacji merytorycznych. Sprawdź zatem, jakie konsekwencje grożą za zatrudnianie kadry pedagogicznej bez odpowiednich kwalifikacji.
Sprawdź, jakie wynagrodzenie należy zagwarantować nauczycielowi, który stopień awansu nauczyciela kontraktowego uzyska we wrześniu 2022 roku a 1 października tego samego roku zostanie zatrudniony w przedszkolu.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.