Sprawdź, czy przedszkole ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom, które nie uczestniczą w wycieczce organizowanej dla danego oddziału.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Wycieczki stanowią jeden z ważnych elementów realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Takie atrakcje dają dzieciom możliwość zdobywania praktycznych doświadczeń i obserwacji świata poza murami przedszkola. Co ważne, nie muszą być to wyjazdy w odległe miejsca. Często równie atrakcyjne są wycieczki realizowane na terenie danej miejscowości. Czy w takim przypadku dzieci mogą podróżować komunikacją miejską? Sprawdź, czy są przepisy nakładające wynajmowanie autokaru na każdą wycieczkę dla przedszkolaków.
Dyrektor i nauczyciele powinni zadbać, aby szczegółowo określić wewnętrzne zasady organizowania bezpiecznego wyjścia poza przedszkole. O ile oczywiste jest, że dla każdej wycieczki opracowuje się regulamin, o tyle przydatny jest również regulamin wyjść grupowych niebędących wycieczkami. Uregulowanie spraw związanych z pobytem poza przedszkolem zapewnia ochronę przed niebezpieczeństwami i zwiększa zaufanie rodziców do placówki.
Wycieczki przedszkolne mogą okazać się stresującym wydarzeniem, zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli. W niektórych przedszkolach w regulaminach wycieczek zawarte są zapisy zobowiązujące rodziców do odebrania dziecka z wycieczki w razie niewłaściwego zachowania. Takie regulacje są niedopuszczalne – sprawdź dlaczego.
Żadne przepisy nie wskazują, jaka powinna być liczba opiekunów podczas wycieczki w przedszkolu publicznym. Sprawdź, jak ustalić liczbę dzieci, która może pozostawać pod opieką jednego nauczyciela przedszkola i dowiedz się, kto decyduje o tym, ilu opiekunów powinna mieć wycieczka.
W okresie wakacji przedszkola niepubliczne często organizują różnego rodzaju wycieczki dla dzieci, które są finansowane przez rodziców. Udział w takim przedsięwzięciu, nawet jeżeli wycieczka dla przedszkolaków była zaplanowana np. w planie pracy przedszkola, wymaga zgody rodziców. Powstaje jednak problem, co zrobić z dziećmi, których rodzice nie zgodzili się na wyjazd, a chcą tego dnia przyprowadzić dziecko do przedszkola. Dowiedz się, czy placówka ma obowiązek zapewnić takim dzieciom zajęcia i opiekę.
Przedszkole może zorganizować jednodniową wycieczkę dla dzieci uczęszczających do przedszkola. Organizując wyjazd, należy jednak pamiętać o zasadach określonych w rozporządzeniu MEN z 25 maja 2018 r. i wytycznych przeciwepidemicznych GIS.
W edukacji przedszkolnej wycieczki są pożądaną, choć trudną dla nauczyciela formą pracy z dziećmi wymagającą starannego przygotowania i rzetelnej realizacji zamierzonych celów dydaktyczno-wychowawczych. Zdarza się, że nauczycielki chciałby, aby w wycieczce uczestniczyły także ich dzieci niebędące wychowankami przedszkola. Dowiedz się, czy to możliwe.
W regulaminie wycieczek należy umieścić informację, że na wyjazdy zabierane jest tylko przedszkolne pożywienie. Rodzice powinni zapoznać się z tym dokumentem, ale warto także przed każdym wyjściem przypomnieć o obowiązującej zasadzie.
W pierwszych miesiącach roku szkolnego nauczyciele powinni przedstawić rodzicom i przedyskutować z nimi plan wycieczek. Następnie taki plan powinien zostać zatwierdzony przez dyrektora. Musi być on jednak zgodny z regulaminem wycieczek, który powinien obowiązywać w każdym przedszkolu.
Dziecko sprawiające problemy wychowawcze ma prawo, tak jak pozostałe dzieci, do uczestniczenia we wszystkich organizowanych zajęciach. Nie można zabronić mu wzięcia udziału w wyjściu poza teren placówki. Niedopuszczalne jest także żądanie, aby rodzic uczestniczył w wycieczce celem opieki nad własnym dzieckiem.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.