Najtrudniejsza decyzja o zatrudnieniu nauczyciela na zastępstwo dotyczy określenia czasu jej trwania, gdy nie można z góry określić, ile potrwa nieobecność zastępowanego pracownika. Nieobecność w pracy może trwać w sumie nawet kilka lat, nie oznacza to jednak, że przez cały ten czas zastępcą musi być jeden nauczyciel. Istnieją trzy możliwości określenia czasu trwania umowy o pracę na zastępstwo. Sprawdź, jakie zapisy może zawierać umowa o pracę zawierana w celu zastępstwa nieobecnego pracownika oraz dowiedz się czy możliwe jest jej wcześniejsze rozwiązanie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nauczyciel jest zatrudniony od 17 listopada na rok szkolny 2022/2023 w zespole szkolno-przedszkolnym na zastępstwo jako wychowawca w grupie poniżej „0”. W sierpniu placówka nie funkcjonuje. Czy mogę zakończyć z nauczycielem umowę o pracę 31 lipca 2023 i wypłacić ekwiwalent za urlop, a świadczenie urlopowe z ZFŚS proporcjonalnie za okres od 17 listopada 2022 do 31 lipca 2023?
Zarówno nauczycieli, jak i pracowników niepedagogicznych zatrudnianych w przedszkolach obowiązują odrębne limity dotyczące liczby i długości trwania umów na czas określony. W przypadku pracowników niepedagogicznych limit obejmuje 33 miesiące zatrudnienia na czas określony lub nie więcej niż 3 umów o pracę. Po upływie tego limitu umowa terminowa przekształca się w zatrudnienie na czas nieokreślony, ale nie zawsze.
Już wkrótce umowy terminowe będzie można zawierać na okres do 33 miesięcy, a czwarta taka umowa będzie musiała być zawarta na czas nieokreślony. Ponadto w przypadku umów na czas określony i na zastępstwo wydłużony zostanie okres wypowiedzenia, który wyniesie tyle samo, co przy umowach bezterminowych.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.